Κράτησε το μηδέν και επέστρεψε στις νίκες ο Βόλος (video)

Οι Βολιώτες επικράτησαν με 1-0 επί του Πανσερραϊκού χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μωραΐτη, στο πλαίσιο του εξ αναβολής αγώνα της 7ης αγωνιστικής της Super League.

Ο Βόλος υποδέχθηκε τον Πανσερραϊκό στο «Πανθεσσαλικό» για το εξ αναβολής παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής, που είχε αναβληθεί στις 30 Σεπτεμβρίου, λόγω της θεομηνίας που ”έπληξε” τη Μαγνησία και την γενικότερη περιοχή της Θεσσαλίας.

Ο τεχνικός του Βόλου, Άνχελ Λόπεθ δεν είχε στην διάθεσή του, τον τιμωρημένο Γκαρσία και τους τραυματίες Κορνέτ και Μπερτόγλιο. Ενώ, από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν χωρίς τους ΜούργοΑυλωνίτη και Γούλερι.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην ρισκάρουν ιδιαίτερα, κρατώντας τις αμυντικές γραμμές αρκετά χαμηλά στο γήπεδο, στο 8′ ο Ντέλετις βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ του σταμάτησε πάνω στον Χόβαν, στην συνέχεια τα ”Λιοντάρια” πήραν την κατοχή της μπάλας με μεγάλο ποσοστό (70%) και προσπάθησαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες για γκολ, ο Βόλος στο 19′ ”έχασε” τον Μπαριέντος, ο οποίος αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο λόγω ενοχλήσεων, την θέση του πήρε ο Γκλάβκιτς. Αμφότερες προσπαθούσαν να βρουν τους κενούς χώρους στις άμυνες, ο Πανσερραϊκός είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, από το 35ο λεπτό ο Βόλος άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, ανεβάζοντας τις γραμμές του. Το σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 0-0.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πίεσαν τα καρέ του Πανσερραϊκού, στο 50′ ο Τσοκάνης έκανε σουτ από το ύψος της περιοχής, ο Ουεντραόγκο βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, με την ομάδα του Βόλου να φωνάζει για πέναλτι, ο διαιτητής του αγώνα, Αριστείδης είδε την επίμαχη φάση στο VAR και έδειξε την άσπρη βούλα, στο 53′ Ο Μωραΐτης ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα και έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του. Στο 70′ ο Μασαρίποφ σούταρε έξω από την περιοχή, με τον Κόστιτς να αποκρούει με υπερένταση σε κόρνερ. Ο Βόλος επιζητούσε να κρατήσει το 1-0 υπέρ του και δεν ρίσκαρε, ο Πανσερραϊκός όσο πέρναγε ο χρόνος αναγκαζόταν να ανεβάσει τις γραμμές του και να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Από το 74′ μέχρι το 84′ ο αγώνας διακόπηκε λόγω προβλήματος στις κάμερες του VAR. Στο 88′ ο Άλχο σούταρε από μακριά, με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στην συνέχεια ο Πανσερραϊκός προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων, ο Βόλος κράτησε το ”0” και νίκησε με 1-0 παίρνοντας παράλληλα βαθμολογική… ανάσα.

ΓΚΟΛ: 53′ Μωραΐτης (Πέναλτι) /