Ηττήθηκε και θέλει… δουλειά ο ΟΦΗ!

Οι Κρητικοί γνώρισαν την ήττα με 2:0 από την ολλανδική Χέρενφεν στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους ενόψει της νέας σεζόν και ο Βάλντας Νταμπράουσκας έβγαλε κάποια χρήσιμα συμπεράσματα για την ομάδα του.

Η πρώτη προσπάθεια της αναμέτρησης ήρθε στο 13ο λεπτό από την Χέρενφεν με το σουτ του Νούνελι να περνάει άουτ. Στην επόμενη φάση απειλήθηκε ξανά η άμυνα του ΟΦΗ, όμως το σουτ του Κάλσμπακ κατέληξε στην “αγκαλιά” του Χριστογεώργου. Οι Ολλανδοί στο 21ο λεπτό κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ του αγώνα με τον Σαχράουι να παίρνει την μπάλα από τον Όλσον και με δυνατό σουτ να βρίσκει δίχτυα για το 1:0. Οι Κρητικοί δεν κατάφεραν να απειλήσουν ή και να ισοφαρίσουν και έτσι οι δυο ομάδες πέρασαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας άλλαξε ριζικά, καθώς πέρασε στο ματς διαφορετική ενδεκάδα με τους Μανδά, Καρώ, Βούρο, Αμπάντα, Λάρσον, Αποστολάκη, Μεγιάδο, Ριέρα, Νέιρα, Γκρόνινγκ και Ντίκο. Στην προσπάθεια του ΟΦΗ να… προσαρμοστεί στις πολλαπλές αλλαγές του, η Χέρενφεν απείλησε ξανά με… διπλό δοκάρι από τον Ταχίρι στο 67ο λεπτό. Λίγο αργότερα, οι Ολλανδοί κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Συγκεκριμένα, στο 74′, ο Μπόσνιεβιτς με δυνατή κεφαλιά έκανε το 2:0. Οι Κρητικοί δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και έτσι γνώρισαν την ήττα, με τον κόουτς Νταμπράουσκας να βγάζει αρκετά χρήσιμα συμπεράσματα.

ΓΚΟΛ: 21′ Σαχράουι, 74′ Μπόσνιεβιτς
ΔΟΚΑΡΙ: 67′ Μποχνιεβιτς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ:
ΚΟΚΚΙΝΗ:

Χέρενφεν (Κις Φαν Γουόντερερ): Νόπερτ, Άλι, Μπόσνιεβιτς, Xέι, Κάρλσμπακ, Κόλερτ, Νούνελι, Όλσον, Σαχράουι, Ταχίρι, Φαν Οτέλε.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Χριστογεώργος, Λαμπρόπουλος, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Γρίβας, Τοράρινσον, Ντιουσέ, Μπάκιτς, Τοράλ (34′ Νέιρα), Φελίπε (34′ Ντίκο), Μοσκέρα. Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι: Μανδάς, Λάρσον, Αμπάντα, Βούρος, Καρώ, Μεγιάδο, Νέιρα (63′ Ντουρμισάι), Ριέρα, Αποστολάκης, Ντίκο (81 Μοχάναν), Γκρόνινγκ).//Γ.