Ήττα με χρήσιμα συμπεράσματα στην… πρόβα τζενεράλε!

O Παναθηναϊκός είχε όρεξη, φάσεις και καλό ρυθμό, όμως ηττήθηκε με 1:0 από τη Ράγιο Βαγιεκάνο στο “Απόστολος Νικολαΐδης” στο πλαίσιο του τελευταίου του φιλικού πριν την ευρωπαϊκή του “μάχη” με την Ντνίπρο.

Η δεύτερη… παράσταση του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο και μπροστά στο κοινό του δεν συνδυάστηκε με θετικό αποτέλεσμα, καθώς μετά την ισοπαλία 1:1 με την Χαποέλ Μπέερ Σεβά, οι “πράσινοι” γνώρισαν την ήττα από τη Ράγιο Βαγιεκάνο με 1:0 χάρη στο γκολ που πέτυχαν στο 57′ οι Ισπανοί με τον Γκαρθία.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, όμως στο 6ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός έγινε απειλητικός, με τον Τσόκαϊ να κλέβει την μπάλα, να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, όμως ο Μόρο έδιωξε σε κόρνερ. Στο 10′, ο Χουάνκαρ σούταρε δυνατά, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ και στο 13ο λεπτό, η Ράγιο Βαγιεκάνο σπατάλησε την πρώτη της καλή ευκαιρία με το σουτ του Ισί να περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπρινιόλι. Οι Ισπανοί βρήκαν περισσότερους χώρους στο γήπεδο, χωρίς όμως να έχουν τη… μεγάλη φάση μέχρι το 25ο λεπτό και το “cooling break”. Στη συνέχεια και με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Σπόραρ έχασε μεγάλο ευκαιρία για τους “πράσινους”, καθώς βγήκε τετ-α-τετ στην πλάτη της άμυνας μετά από μπαλιά του Μπερνάρ, όμως αστόχησε, με τον Μόρο να αποσοβεί τον κίνδυνο. Οι “ραγίστας” προσπάθησαν με ένα σουτ του Μάρτιν, το οποίο δεν είχε στόχο και έτσι οι δυο ομάδες πέρασαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το… απόλυτο μηδέν στο σκορ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να έχουν καλύτερη κυκλοφορία μπάλας, χωρίς όμως να γίνουν άμεσα απειλητικοί. Στο 56′, το σύνολο του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έκανε “επίσκεψη” στα καρέ των Ισπανών, όμως η σέντρα-σουτ του Βαγιαννίδη πέρασε δίπλα από την εστία του Μόρο. Στην αμέσως επόμενη, η Ράγιο απάντησε και μάλιστα ανοίγοντας το σκορ της αναμέτρησης. Ο Μπρινιόλι προσπάθησε σε μία… τριπλή φάση να διώξει την μπάλα, όμως ο Γκαρθία στην τέταρτη επαναφορά, κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 1:0. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, το νεότερο μεταγραφικό απόκτημα των “πρασίνων”, Τόνι Βιλένα, πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τη φανέλλα του “τριφυλλιού”, έστω και ανεπίσημα.

Η νέα μεταγραφή του Παναθηναϊκού, Τόνι Βιλένα, λίγο πριν την είσοδό του και το… ανεπίσημο ντεμπούτο του στα “πράσινα”. (INTIME Sports)

Στο 61ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός σπατάλησε σημαντική ευκαιρία, με τον Παλάσιος να σουτάρει από τη δεξιά μεριά της περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από την εστία. Στην επόμενη φάση, μετά από λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων, ο Σπόραρ βρέθηκε σε καλή θέση, όμως ο Αριντάνε τον πρόλαβε και έτσι βρέθηκε μόνος του μπροστά από κενή εστία. Ο Παλάσιος απείλησε και στο 71′ για τους “πράσινους” με ένα δυνατό σουτ, όμως χωρίς αποτέλεσμα. Ο ρυθμός μπορεί να… έπεσε, όμως η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έχασε και νέα ευκαιρία για την ισοφάριση, καθώς στο 85ο λεπτό, ο Γερεμέγιεφ βρέθηκε σε θέση… βολής, όμως το πλασέ του εξουδετερώθηκε από τον Μόρο.

ΓΚΟΛ: / 57′ Γκαρθία