Ιστορική πρώτη νίκη για την Κηφισιά

Την πρώτη της νίκη στα “μεγάλα σαλόνια” έκανε η Κηφισιά νικώντας τον Ατρόμητο με 2:1 για την 3η αγωνιστική και γράφοντας ιστορία, καθώς αποτελεί το πρώτο τρίποντο που παίρνει στην ιστορία της στην κορυφαία εθνική κατηγορία.

Ο Αγώνας

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου υποδέχτηκε τον Ατρόμητο στο “Αθανάσιος Διάκος” της Λαμίας, στο οποίο αγωνίζεται μέχρι να διευθετυθεί το ζήτημα με την έδρα της στην Καισαριανή. To πρώτο μισάωρο ήταν αναγνωριστικό, με την πρώτη φάση να γίνεται στο 32′, όταν ο Ατρόμητος απείλησε με σουτ του Ντιρξ και τον Κριστινσον να διώχνει σε κόρνερ. Στο 34′ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Οζέγκοβιτς σε τετ α τετ. Ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος κερδίζει την αποβολή του Ντε Μποκ, με τον Ατρόμητο να μένει με δέκα και την Κηφισιά να κερδίζει φάουλ στο ύψος της περιοχής. Φάουλ το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Οζέγκοβιτς με απευθείας εκτέλεση στην αριστερή γωνία (1:0). Ο Ατρόμητος είχε τις φάσεις με Αντζιελίσκι και Αγκιμπού να ισοφαρίσει μέχρι το ημίχρονο χωρίς να αλλάζει κάτι. Στο 69′ ο Παπασάββας πέτυχε τρομερό γκολ με σουτ εκτός περιοχής στέλνοντας την μπάλα στο “γάμα” της εστίας του Ατρομήτου. Το μόνο που κατάφεραν οι Περιστεριώτες ήταν να μειώσουν στο 90′ με τον Ασεβό να παίρνει την επαναφορά από απόκρουση του Κρίστινσον και να διαμορφώνει το τελικό 2:1.//ΣΠ

ΓΚΟΛ: 35′ Οζέγκοβιτς,  69′ Παπασάββας / 90′ Ασεβό

ΔΟΚΑΡΙ: 34′ Οζέγκοβιτς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45+1′ Μπιφουμά 63′ Πέιος, 88′ Παπασάββας  / 40′ Καμαρά

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 35′ Ντε Μποκ

KΗΦΙΣΙΑ (Αναστασίου): Κρίστινσον – Μασούρας, Βαφέας, Τσάπαν, Λούμορ – Παπασάββας, Πέιος – Μπαρμπόσα, Ίλιεφ, Μπιφούμα –Οζέγκοβιτς.

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Μαρκετζάνι – Φριντζόνσον, Ασεβέδο, Τσακμάκης, Ντε Μποκ – Έρλινγκμαρκ, Έντερ – Γιουμπιτάνα, Καμαρά, Ντιρκς – Αντζιέλσκι.