Ισοπαλία και χρήσιμα συμπεράσματα!

Ο Βόλος με το γκολ του Τάχατου λίγο πριν το φινάλε, ήρθε ισόπαλος 1:1 με τον Παναιτωλικό σε φιλικό παιχνίδι που έδωσαν ενόψει της έναρξης των επίσημων υποχρεώσεων και για τις δυο ομάδες.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό εκατέρωθεν, όμως ο Παναιτωλικός κινούταν πιο δυναμικά, χωρίς να έχει γίνει ακόμα η πρώτη μεγάλη στιγμή. Η πρώτη “απειλή” ήρθε από τον Βόλο στο 11ο λεπτό, με το σουτ του Άλχο να καταλήγει κόρνερ από τα καλά αντανακλαστικά του Καπίνο. Στην επόμενη φάση, ο Κρούζλιακ έκανε λάθος γύρισμα, ο Πέδρο εκμεταλλεύτηκε τη φάση, πέρασε τον Κόστιτς και άνοιξε το σκορ του αγώνα άνετα. Τα “καναρίνια” μετά την επίτευξη του τέρματός τους έχασαν δύο στιγμές με τον Λιάβα και το φάουλ του Μπουζούκη. Στο 27′, η ομάδα της Μαγνησίας έγινε ξανά απειλητική με το σουτ του Μύγα να δυσκολεύει τον Καπίνο, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, ο Κίτσος έκανε το σουτ από πλάγιο σημείο εντός περιοχής, όμως χωρίς να ανησυχήσει τον Καπίνο ιδιαίτερα. Λίγο πριν την ανάπαυλα, η ομάδα του Αγρινίου έχασε νέα ευκαιρία με το σουτ του Ντουάρτε να περνάει κόρνερ και έτσι οι δυο ομάδες πέρασαν στα αποδυτήρια με το σύνολο του Γκαμπριέλ Σούρερ να έχει το ισχνό προβάδισμα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να μην είναι αρκετά κινητικές, όμως στο 51ο λεπτό, ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που απείλησε με το φάουλ του Μπουζούκη να καταλήγει στην αγκαλιά του Κόστιτς. Ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε, με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να βρουν λύσεις στην επιθετική τους λειτουργία και τα “καναρίνια” να έχουν το “πάνω χέρι”. Στο 76′, ο Μωραΐτης βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή, όμως η κεφαλιά του πέρασε αρκετά άουτ. Ο Βόλος προσπαθούσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, όμως στο 79′, το σουτ του Λούνα μετά από φάουλ έξω από την περιοχή, “τράνταξε” το οριζόντιο δοκάρι του Στεργιάκη. Στο 84ο λεπτό, οι τυπικά γηπεδούχοι ξανά από φάουλ, έχασαν νέα ευκαιρία, με την κεφαλιά του Ασλανίδη να περνάει άουτ. Ο Βόλος στο 90ο λεπτό κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης μετά από σέντρα του Καραγιάννη, ο Τάχατος έμεινε ελεύθερος στη δεξιά πλευρά της μικρής περιοχής και έκανε το 1:1 σε κομβικό σημείο και αυτό μάλιστα ήταν και το τελικό σκορ της φιλικής αναμέτρησης.//Γ.

ΓΚΟΛ: 90’+1′ Τάχατος / 13′ Πέδρο
ΔΟΚΑΡΙ: 79′ Λούνα