Ήρωας Κλέιμαν, άσφαιρος Παναθηναϊκός…

Η ομάδα του Ιβάν ΓΙοβάνοβιτς ήταν ανώτερη κι έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία να αρπάξει το ματς με πέναλτι στο φινάλε, αλλά βρήκε απέναντί του την καλοστημένη άμυνα των Θεσσαλών και το “στόπ” του Ισραηλινού γκολκίπερ, μένοντας στο 0:0.

Οι “πράσινοι” είχαν την υπεροχή καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού στη Λεωφόρο, αλλά τους έλειπε η ουσία και έκαναν… αυτοχειρία εν όψει της συνέχειας των playoffs. Οι “πράσινοι” αποκόμισαν τη δεύτερη διαδοχική ισοπαλία στο μίνι πρωτάθλημα της Super League και έδωσαν την ευκαιρία στους… μνηστήρες τους να διεκδικήσουν ή να πλησιάσουν την κορυφή.

Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έδειξε διάθεση και επιβάλλει τον ρυθμό της, εκμεταλλευόμενη τον παλμό των φιλάθλων της στη Λεωφόρο. Στο 5ο λεπτό, ένα λάθος του Κώτσιρα έφερε τον Βόλο στην αντεπίθεση, αλλά η άμυνα των γηπεδούχων αποσόβησε άμεσα τον κίνδυνο. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε από τον Παναθηναϊκό. Ο Μαντσίνι έκανε εκπληκτική μπαλιά στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και ο Ιωαννίδης πλάσαρε από δύσκολη θέση, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Στο 15ο λεπτό, το “τριφύλλι” κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο και ο Μπερνάρ ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Κλέιμαν. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς συνέχισε να πιέζει με στόχο να βρει το γκολ και να ανοίξει το σκορ στην αναμέτρηση. Στο 22′, οι “πράσινοι” είχαν ακόμη μία μεγάλη στιγμή. Ο Τσέριν πάτησε στην περιοχή, μετά από πάσα του Μαντσίνι, ωστόσο δεν κατάφερε να πλασάρει εύστοχα απέναντι στον Κλέιμαν. Λίγο αργότερα, οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά με τον Παλάσιος να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά και τον Χουάνκαρ να πιάνει με ασταθή τρόπο το σουτ στην κίνηση, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Στο 34′, οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για το 1:0. Οι “πράσινοι” αναπτύχθηκαν ωραία και γρήγορα στη μεσαία γραμμή, ο Μαντσίνι έκανε ωραία σέντρα από τα αριστερά και ο Παλάσιος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κλέιμαν εξ επαφής. Ο Παναθηναϊκός έχασε μερικές ευκαιρίες ακόμη, αλλά δεν βρήκε το γκολ και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε δίχως αλλαγή στον πίνακα του σκορ (0:0).

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν την κατοχή της μπάλας και ολόκληρη η ομάδα είχε ανέβει πάνω από το κέντρο. Η ομάδα του Κώστα Μπράτσου ήταν καλά στημένη αμυντικά και δυσκόλευε τους “πράσινους” στην ανάπτυξη. Τα πρώτα είκοσι λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, κύλησαν δίχως αξιοσημείωτη τελική από τις δύο πλευρές. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς προσπαθούσε να βρει διαδρόμους για να απειλήσει την εστία του Κλέιμαν, αλλά χωρίς επιτυχία. Ο αγώνας εξελισσόταν υπέρ των φιλοξενούμενων, όσο ο Παναθηναϊκός αδυνατούσε να απειλήσει με αξιώσεις. Στο 72′, ο Κλέϊνχέισλερ έκανε μία ωραία ενέργεια, συνέκλινε και έπιασε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Οι γηπεδούχοι είχαν ακόμη μία καλή στιγμή, με τον Ούγγρο μέσο να σουτάρει έξω από την περιοχή μονοκόμματα, στέλνοντας την μπάλα πάνω από την εστία του Κλέιμαν στο 76′. Στο επόμενο λεπτό, ο Κουρμπέλης πάτησε περιοχή, αλλά έκανε κακό πλασέ με το αριστερό του πόδι. Στα εναπομείναντα λεπτά του παιχνιδιού, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς επέμενε, αλλά αδυνατούσε να ανοίξει την άμυνα του Βόλου ΝΠΣ. Στο φινάλε, ο Κλέιμαν απόκρουσε εντυπωσιακά πέναλτι του Σπόραρ και χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.//

ΓΚΟΛ:-
Κίτρινες: 31′ Μαντσίνι / 3′ Κάτσε, 19′ Ντέλετιτς, 43′ Σιέλης, 52′ Τάχατος, 65′ Γκάγκι