Η Λαμία έβαλε τέλος στην… ξηρασία της και σόκαρε τον Άρη!

Οι Φθιωτοί πήραν τεράστια νίκη στο “Αθανάσιος Διάκος”, επικρατώντας με 2:1 του Άρη για την 25η αγωνιστική της Super League. Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου πανηγύρισε… τρίποντο έπειτα από πέντε μήνες και “ξεκόλλησε” από τον πάτο της βαθμολογίας, ενώ οι Θεσσαλονικείς παραμένουν στην 6η θέση.

Στα πρώτα 10 λεπτά οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή, ωστόσο η καλά οργανωμένη άμυνα της Λαμίας δεν επέτρεπε στους “κιτρινόμαυρους” να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Στο 15′, ο Σιμόν βρήκε τον Σλίβκα, ο Λιθουανός μπήκε στην περιοχή και με ωραίο τελείωμα άνοιξε το σκορ. Στο 26ο λεπτό ο Ενκουλού έκανε λάθος και ο Βέργος έκλεψε την μπάλα μέσα στην περιοχή, πλασάροντας εύστοχα τον Κουέστα. Ο Άρης προσπαθούσε να πιέσει για να μπει και πάλι στο ματς, με τη Λαμία να διατηρεί το μηδέν. Στο 42′, ο Ετέμπο επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 44ο λεπτό ο Πάλμα εκτέλεσε ένα φάουλ και ο Μπράμπετς νίκησε τον Γκαραβέλη με κοντινή κεφαλιά, μειώνοντας σε 2:1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό και τους Θεσσαλονικείς να πιέζουν ασφυκτικά. Στο 55′, ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει, με τον Πίρσμαν να σεντράρει και τον Ματέο Γκαρσία να αστοχεί από πολύ κοντά με το κεφάλι. Στο 60ο λεπτό η Λαμία απάντησε στη μεγάλη ευκαιρία των φιλοξενούμενων. Ο Σλίβκα βρήκε τον Μαρτίνεθ, με τον Ισπανό να κάνει ωραίο πλασέ και τον Κουέστα να κάνει μεγάλη απόκρουση. Στο 71′, ο Καμάτσο βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή, όμως το σουτ του ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Γκαραβέλη. Στο 78ο λεπτό οι “κιτρινόμαυροι” έχασαν τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Ο Καμάτσο σέντραρε στην περιοχή και ο αμαρκάριστος Γκρέι έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά, από πλεονεκτική θέση. Από το 80′ κι έπειτα οι γηπεδούχοι ήταν… κλεισμένοι στα καρέ τους, με τον Άρη να πιέζει και τους παίκτες του Λεωνίδα Βόκολου να θέλουν να διατηρήσουν απλώς το 2:1. Στο 90+3′, οι φιλοξενούμενοι έχασαν τρομερή ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Οι Φθιωτοί έχασαν την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή, ο Καμαρά έκανε ωραίο παράλληλο γύρισμα, με το σουτ του αμαρκάριστου Χριστοδουλόπουλου να σταματάει στο σώμα του Σαραμαντά.//

ΓΚΟΛ: 15′ Σλίβκα, 26′ Βέργος / 44′ Μπράμπετς
ΔΟΚΑΡΙ:
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 31′ Τζανδάρης, 81′ Σλίβκα, 90+2′ Γκαραβέλης / 25′ Ενκουλού, 34′ Οντουμπάτζο, 84′ Μπράμπετς, 90+4′ Γκρέι
ΚΟΚΚΙΝΗ:

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Γκαραβέλης, Σιμόν, Αμπαντά, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σλίβκα (82′ Μανούσος), Τζανδάρης, Μαρτίνεθ (82′ Σαραμαντάς), Ασκόφσκι (59′ Στάνκο), Νούνιες (74′ Βασιλαντωνόπουλος), Βέργος

Άρης (Απόστολος Τερζής): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Πίρσμαν (82′ Μαζικού), Μπράμπετς, Ενκουλού (46′ Φαμπιάνο), Ετέμπο, Νταρίντα, Ματέο Γκαρσία (70′ Καμάτσο), Ιτούρμπε (70′ Χριστοδουλόπουλος), Πάλμα (46′ Γκρέι), Καμαρά

Λαμία: Εκτός με Παναιτωλικό (12/3)
Άρης: Εντός με ΠΑΣ Γιάννινα (12/3)