Γκολ, θέαμα και απόσταση… αναπνοής από την κορυφή

Η ΑΕΚ, παίζοντας ανά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο, επικράτησε στην “OPAP Arena” με  4:1 του Παναιτωλικού και πλησίασε στον ένα βαθμό τον Παναθηναϊκό.

Η “Ένωση” βάζοντας από νωρίς τις βάσεις, πανηγύρισε την 13η νίκη της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 4:1 του Παναιτωλικού. Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα, έστω και προσωρινά μείωσε την απόσταση από την κορυφή στον ένα βαθμό και πλέον περιμένει το αποτέλεσμα του Παναθηναϊκού στα Γιάννενα. Για τους “κιτρινόμαυρους” σκόραραν οι Αραούχο, Γκαρσία, Πινέδα και Άμραμπατ, ενώ για τους Αγρινιώτες ο Ζοάο Πέδρο.

O αγώνας

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά στο παιχνίδι, με την ΑΕΚ να έχει πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς να έχει απειλήσει. Η πρώτη καλή στιγμή, ήρθε στο 10′ με τον Άμραμπατ να βγάζει τη σέντρα, τον Πινέδα να παίρνει την κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή, αλλά τον Ανέστη να απομακρύνει σε κόρνερ. Στο 13′ η “Ένωση” κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Σέρχιο Αραούχο, ο οποίος με δυνατό αριστερό σουτ κέρδισε τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού για το 1:0. Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα, στο 22′ απείλησε ξανά με τον Αραούχο, αλλά η προβολή του Αργεντινού πέρασε πάνω από την εστία του Ανέστη. Στο 31′ οι γηπεδούχοι είχαν ακόμα μια τελική προσπάθεια. Ο Σιμάνσκι δοκίμασε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον 31χρονο τερματοφύλακα να πέφτει στη γωνιά του και να μπλοκάρει την μπάλα. 4 λεπτά αργότερα η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματα της. Ο Χατζισαφί έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Λιβάι Γκαρσία με τρομερό άλμα, ξεπερνώντας δύο αντιπάλους του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2:0. Στο 40′, ο Παναιτωλικός μείωσε σε 2:1 με τον Ζοάο Πέδρο από την άσπρη βούλα δίνοντας ξανά ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Με το “καλημέρα” στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ έκανε το 3:1. Ο Άμραμπατ έβγαλε μία ωραία σέντρα από τα δεξιά και ο Πινέδα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το… πάρτι για την “Ένωση” συνεχίστηκε, αφού 4 λεπτά αργότερα ο Άμραμπατ με ωραίο σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 4:1, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ΑΕΚ. Στο 76′ η ομάδα του Αλμέιδα απείλησε ξανά με τον Λάζαρο Ρότα, με τον Ανέστη να απομακρύνει σε κόρνερ. Στο 84′ οι γηπεδούχοι σπατάλησαν τεράστια ευκαιρία με τον Στίβεν Τσούμπερ, ο οποίος βρέθηκε μόνος μέσα στη μεγάλη περιοχή, αλλά το σουτ του πέρασε αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γιόνσον δοκίμασε το πόδι του, αλλά ο Ανέστης έπεσε στην αριστερή του γωνία και απομάκρυνε σε κόρνερ, ενώ στην επόμενη φάση ο Έλληνας τερματοφύλακας κέρδισε και τον Σιμάνσκι.

ΓΚΟΛ: 13′ Αραούχο, 35′ Γκαρσία, 51′ Πινέδα, 55′ Άμραμπατ / 40′ Ζοάο Πέδρο (πεν.)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: – / 64′ Λιάβας, 66′ Ζοάο Πέδρο, 69′ Χατζηθεοδωρίδης, 84′ Σενγκέλια