Γκαρσία: «Δεν με ενδιαφέρει να χάνουμε αν παίζουμε καλά»

Ο τεχνικός του Πανσερραϊκού σε δηλώσεις του μετά την λήξη της αναμέτρησης κόντρα στον Αστέρα έδωσε συγχαρητήρια στους παίκτες του για την σημερινή εμφάνιση.

Ο Πανσερραϊκός προδόθηκε από τα συνεχόμενα λάθη του στο 78ο λεπτό και γνώρισε την ήττα στο “Θ. Κολοκοτρώνης” με 1-0.

Ο Πάμπλο Γκαρσία ωστόσο στις καθιερωμένες δηλώσεις του με την λήξη της αναμέτρησης τόνισε πως δεν τον πειράζουν οι ήττες αν η ομάδα του δείχνει καλό πρόσωπο.

Αναλυτικά όσα είπε στην κάμερα της NOVA:

«Είμαι πολύ περήφανος για την ομάδα, συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες. Δεν με ενδιαφέρει να χάνουμε έτσι εφόσον παίζουμε καλά, ο στόχος είναι να κάνουμε πάντα καλές εμφανίσεις. Τα λάθη είναι ανθρώπινα, όλοι κάνουμε λάθη οπότε όταν δεν κάνουμε λάθη θα έρθουν και οι νίκες αρκεί να παίζουμε καλά».

Για το τι πρόσημο παίρνει η ομάδα στο φινάλε του πρώτου γύρου:

«Μέχρι τώρα έχουμε παίξει δέκα παιχνίδια όλα εκτός έδρας με μόνο τρία παιχνίδια στην έδρα μας. Είναι πολύ δύσκολο αυτό και επίσης έχουμε χάσει πολλούς βαθμούς στα τελευταία λεπτά των αγώνων. Θα πρότεινα όπως μιλάμε οι προπονητές στους δημοσιογράφους να μιλάνε και οι διαιτητές ώστε να αιτιολογούν τις αποφάσεις τους, καθυστερήσεις, πέναλτι, κάρτες. Είναι πολύ κρίμα ειδικά για τις ομάδες που είναι χαμηλά στην βαθμολογία και έρχονται από την επαρχία να αδικούνται από τις αποφάσεις των διαιτητών. Εμένα μου αρέσει να παίζονται δίκαια τα παιχνίδια. Με προβληματίζουν τα λάθη των διαιτητών, αλλά εγώ φεύγω πολύ χαρούμενος λόγω της απόδοσης της ομάδας». //ΝΚ