Φοβερή Λαμία υπέταξε τον Άρη

Με τον Καρλίτος να σκοράρει σε ακόμη ένα παιχνίδι, η ομάδα της Φθιώτιδας επικράτησε με 1:0 των “κίτρινων” εντός έδρας, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Super League, αφήνοντας τους Θεσσαλονικείς χωρίς βαθμό στο ξεκίνημα της σεζόν.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά, ωστόσο σταδιακά το παιχνίδι απέκτησε αρκετά καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν αρκετές καλές ευκαιρίες. Η πρώτη ήρθε στο 12′ από ένα σουτ του Μαρτίνεθ, όμως ο Χουτεσιώτης εκτινάχθηκε στην αριστερή του γωνία, πραγματοποιώντας μία εντυπωσιακή επέμβαση. Άμεση απάντηση από τον Άρη, με τον Κάρλσον να βγάζει τετ-α-τετ τον Μενέντες με τον Κοσέλεφ, αλλά το πλασέ του δεν βρήκε στόχο. Στο 37′ ο Καρλίτος σκόραρε, ωστόσο υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ και το γκολ δεν μέτρησε. Στο επόμενο λεπτό, ο Ισπανός επιθετικός βρήκε και πάλι δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ. Μία κάθετη πάσα προκάλεσε σύγχυση στην άμυνα των “κίτρινων” και ο Καρλίτος με σουτ έκανε το 1:0 στο 38′.

Το γκολ στο φινάλε του πρώτου μέρους, έδωσε πιο μεγάλο ενδιαφέρον στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, καθώς ο Άρης θα έπρεπε να γίνει πιο επιθετικός, όντας πίσω στο σκορ. Στο 54′ οι Θεσσαλονικείς δημιουργήσαν τις προϋποθέσεις να γίνουν απειλητικοί, όμως δεν βρήκαν στόχο. Ο Μορόν έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, με τους Μοντόγια και Κάρλσον να μην μπορούν να προωθήσουν τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 58′ η Λαμία έφθασε κοντά και σε δεύτερο τέρμα. Ο Σλίβκα πέρασε κάθετη πάσα στην πλάτη του Μοντόγια, με τον Τσιλούλη να πιάνει το σουτ με το αριστερό από πλάγια θέση και να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Χουτεσιώτη. Αυτή ήταν και η τελευταία σημαντική φάση του αγώνα, με τους γηπεδούχους να διαχειρίζονται σωστά το προβάδισμά τους. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή και παρά το ότι ήταν αναγκασμένοι να επιτεθούν, δεν είχαν τελική εντός στόχου στο δεύτερο 45λεπτο.

Γκολ: 38′ Καρλίτος

Κίτρινες: 25′ Νούνιεθ, 84′ Λόνγκο, 90′, 90’+3′ Σιμόν / 51′ Φεράρι, 74′ Μορόν, 87′ Κάρλσον, 90’+3′ Χουτεσιώτης

Κόκκινες: 90’+3′ Σιμόν

Δοκάρι: 58′ Τσιλούλης

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Πάουλαβετς, Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς, Νούνιες (Βασιλαντωνόπουλος), Στάνκο (76′ Τζανδάρης), Μαρτίνεθ (62′ Τόσιτς), Σλίβκα, Τσιλούλης (62′ Ακούνια), Καρλίτος (76′ Λόνγκο)

ΑΡΗΣ (Απόστολος Τερζής): Χουτεσιώτης, Μοντόγια (75′ Οντουμπάτζο), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φεράρι, Ρουπ (75′ Πάβιτσιτς), Τζούρασεκ (46′ Ντουκουρέ), Νταρίντα (84′ Ζαμόρα), Κάρλσον, Μορόν, Μενέντες (83′ Χριστοδουλόπουλος).//ΜΠ.