Φινάλε με γκολ και θέαμα στη Λιβαδειά!

Με τον Λεβαδειακό να έχει υποβιβαστεί και τον ΠΑΣ Γιάννινα να έχει σωθεί, οι δύο ομάδες προσέφεραν σκορ και θέαμα, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται ισόπαλο 3:3 για την τελευταία αγωνιστική των πλέι άουτ της Super League.

Στο πλαίσιο της τελευταίας “στροφής” των πλέι άουτ του πρωταθλήματος της Super League, Λεβαδειακός και ΠΑΣ Γιάννινα προσέφεραν πλούσιο θέαμα και έξι γκολ, με το ματς να λήγει ισόπαλο 3:3. Έτσι, οι γηπεδούχοι που είχαν ήδη υποβιβαστεί, ανέβηκαν στους 26 βαθμούς, ενώ οι Ηπειρώτες ανέβηκαν στους 34 βαθμούς αντίστοιχα.

Το ματς ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό και μόλις στο 5ο λεπτό, ο ΠΑΣ Γιάννινα απείλησε με τον Κόντε να μην προλαβαίνει να κάνει την προβολή προ κενής εστίας. Ο Λεβαδειακός απάντησε με δική του μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο 12′, όταν ο Μπορταγκαράι έκανε την προβολή τελευταία στιγμή και εμπόδισε τον Γιαννιώτα να ανοίξει το σκορ. Στο 22′, οι Ηπειρώτες έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία, καθώς ο Ροσέρο απέφυγε έξυπνα την άμυνα, έδωσε στον Γκροφ, όμως αυτός γλίστρησε και δεν κατάφερε να κάνει την τελική προσπάθεια από ευνοϊκή θέση. Οι Βοιωτοί ανέβασαν “στροφές” και στο 28ο λεπτό, βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Δούμτσιος έκανε το γύρισμα, η μπάλα μετά από κόντρες έφτασε στον αμαρκάριστο Γιαννιώτα που από το ύψος του πέναλτι δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 1:0. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 34′, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν. Ο Πέδρο Κόντε πήρε την κεφαλιά και στην επιστροφή του μετά από δυο σοβαρούς τραυματισμούς, σκόραρε μετά από 600 ημέρες για το 1:1. Το σύνολο του Θανάση Στάικου είχε το… μομέντουμ στο ματς και στο 38′, κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ. Ο Κόντε με προβολή έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Γκροφ και από κοντά ο Ροσέρο σκόραρε για το 2:1 υπέρ του ΠΑΣ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης πριν την ανάπαυλα. Ο Χάμοντ έκανε το δυνατό σουτ, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι του Αθανασίου και ο Τσάπρας με σουτ έκανε το 2:2 για το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ρυθμός παρέμεινε γρήγορος και στην εκκίνηση του δεύτερου μέρους. Στο 55′, ο Γιαννιώτας με ωραία προσπάθεια απείλησε τον Αθανασίου, ο οποίος όμως έδιωξε σε κόρνερ. Στο 67ο λεπτό, η ομάδα του Γιάννη Πετράκη σπατάλησε νέα μεγάλη ευκαιρία, καθώς ο Βρακάς με μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. Ο Βρακάς παρέμεινε… δραστήριος αναζητώντας το γκολ στην αναμέτρηση και ταλανίζοντας παράλληλα την άμυνα των φιλοξενούμενων. Στο 77ο λεπτό μάλιστα, ο νεαρός κατάφερε να σημειώσει ένα εξαιρετικό τέρμα με απευθείας φάουλ έξω από την περιοχή, στο οποίο ο Αθανασίου δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Η απάντηση του ΠΑΣ Γιάννινα ήταν άμεση, καθώς στο 80′, κατάφερε να φέρει νέα ισορροπία στο ματς για το 3:3. Ο Εραμούσπε έκανε τη σέντρα και ο Παμλίδης με κεφαλιά νίκησε τον Γκροφ, ισοφαρίζοντας το ματς ξανά. Στο 86ο λεπτό, ο Λεβαδειακός έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Βρακά να σουτάρει, η μπάλα κόντραρε και στο τέλος ο Αθανασίου έδιωξε με δυσκολία. Το σκορ δεν άλλαξε και έτσι οι δυο ομάδες “έκλεισαν” τη σεζόν με ισοπαλία σε ένα… χορταστικό ματς.//Γ.

ΓΚΟΛ: 28′ Γιαννιώτας, 45+2′ Τσάπρας, 77′ Βρακάς / 34′ Κόντε, 38′ Ροσέρο, 80′ Παμλίδης
ΔΟΚΑΡΙ: 45+2′ Χάμοντ / 38′ Κόντε
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 42′ Σόρια, 76′ Εραμούσπε
ΚΟΚΚΙΝΗ:

Λεβαδειακός (Γιάννης Πετράκης): Γκροφ, Βήχος, Χάμοντ, Τσάπρας (85′ Ντεντάκης), Νίκας (15′ Δούμτσιος), Μεχία, Γιαννιώτας (85′ Τόρο), Λιάγκας, Λουαλουα (62′ Βρακάς), Συμελίδης (63′ Σκβάρκα), Παζ.

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Αθανασίου, Σόρια, Αλ. Λώλης (73′ Λεό), Κόντε (73′ Κύρκος), Ροσέρο, Παμλίδης, Εραμούσπε, Ριένστρα (57′ Καραχάλιος), Ράντου, Μπορταγκαράι (90+1′ Παντελάκης), Τζίνο (90+1′ Λώλης).