Φινάλε χωρίς νικητή…

Σε μία αναμέτρηση με δύο γκολ, θέαμα αλλά και αρκετή ένταση, Παναθηναϊκός και Άρης ολοκλήρωσαν τις σεζόν τους με μία ισοπαλία (1:1) στο “Απόστολος Νικολαΐδης”, στην αναμέτρηση για την 10η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League.

Μία χρονιά στην οποία το “τριφύλλι” έφτασε πιο κοντά από ποτέ στον τίτλο του πρωταθλητή, ολοκληρώθηκε στο -5 (78 βαθμοί) από την πρωτοπόρο ΑΕΚ (83 βαθμοί). Από την άλλη, οι Θεσσαλονικείς πέτυχαν τον μίνιμουμ στόχο της 5ης θέσης, τερματίζοντας με 51 πόντους.

Οι “πράσινοι” πήραν από τη… σέντρα τον έλεγχο του αγώνα και δεν άργησαν να απειλήσουν την περιοχή του Μάριου Σιαμπάνη. Μόλις στο 6ο λεπτό, από μία εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ, ο Λάζλο Κλεϊνχέισλερ πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με μία μικρή επαφή κατάφερε να τη στείλει στα δίχτυα. Ήταν κάτι παραπάνω από εμφανές ότι οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς είχαν… ελαφριά πόδια, μιας και η μάχη του τίτλου είχε πρακτικά τελειώσει. Το ίδιο ίσχυε όμως και για τους αδιάφορους βαθμολογικά φιλοξενούμενους, οι οποίοι απείλησαν με φάουλ του Χουάν Ιτούρμπε στο 10′, αλλά ο Χόρντουρ Μάγκνουσον απομάκρυνε με το κεφάλι. Αμέσως μετά, οι γηπεδούχοι έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Ντάνιελ Μαντσίνι βρήκε τον Κλεϊχνέισλερ αλλά το σουτ του Ούγγρου κόντρα στον Μάρβιν Πίρσμαν και έφυγε κόρνερ.

Ο Άρης άρχισε να… πατάει καλύτερα από εκείνο το σημείο κι έπειτα. Η κατοχή μοιράστηκε, μιας και οι “κιτρινόμαυροι” κράτησαν αρκετά την μπάλα ανά διαστήματα. Στο 25ο λεπτό ο Χουάν Ιτούρμπε σκόραρε μετά από μία εξαιρετική ατομική ενέργεια, όμως ο διαιτητής Τζήλος ακύρωσε τη φάση. Ο VAR Τσαγκαράκης είδε το βίντεο, φώναξε τον ρέφερι και εν τέλει το γκολ μέτρησε, με το 1:1 να είναι γεγονός. Στο 36ο λεπτό, υπήρξε μεγάλη ένταση μεταξύ του Αμπουμπακάρ Καμαρά και μέρους της εξέδρας, με αποτέλεσμα τη διακοπή για περίπου ένα λεπτό. Στο μεσοδιάστημα, ο Παναθηναϊκός είχε ανακτήσει την κυριαρχία του. Στο 37′, ο Ιωαννίδης βρέθηκε απέναντι από τον Σιαμπάνη αλλά νικήθηκε από τον Έλληνα πορτιέρε. Στο 43′, ένα γύρισμα του Μαντσίνι… άγχωσε τους Θεσσαλονικείς, ωστόσο η άμυνά τους κατάφερε να απομακρύνει έστω και δύσκολα. Αυτή ήταν η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου.

Ο διαιτητής Τζήλος την ώρα της συννενόησης με τον VAR Τσαγκαράγκη, για τη φάση του γκολ του Άρη με τον Ιτούρμπε, το οποίο εν τέλει μέτρησε. (EUROKINISSI)

Ο Απόστολος Τερζής ξεκίνησε με τρεις αλλαγές στο δεύτερο μισό. Οι Σγούρος, Χριστοδουλόπουλος και Γκρέι αποχώρησαν, για να μπουν στις θέσεις τους οι Ρουπ, Καμαρά και Πάλμα. Ο εξτρέμ από την Ονδούρα ξεπέρασε την ίωση που τον κράτησε εκτός κόντρα στην ΑΕΚ και τέθηκε στη διάθεση του προπονητή του. Στο 48′ υπήρξε νέα διακοπή, αυτή τη φορά λόγω της μειωμένης ορατότητας που προκλήθηκε από τα καπνογόνα των φίλων του “τριφυλλιού”. Ο αγώνας συνεχίστηκε μετά από τέσσερα περίπου λεπτά. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έπαιρναν πρωτοβουλίες και βρίσκονταν περιμετρικά της αντίπαλης περιοχής, χωρίς να απειλούν όμως. Στο 60′, ο Άρης εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος του Ρούμπεν Πέρεθ και είχε μία τελική με τον Καμαρά, αλλά ο Γιούρι Λοντίγκιν μπλόκαρε εύκολα.

Ο αγωνιστικός ρυθμός σιγά σιγά έπεσε, με τους περισσότερους από 40 αγώνες που είχαν στα… πόδια τους οι δυο ομάδες να φαίνονται ξεκάθαρα. Δεν ίσχυε το ίδιο και για τον ρυθμό της εξέδρας, η οποία τραγουδούσε ασταμάτητα. Ο Παναθηναϊκός βέβαια συνέχισε να ψάχνει το γκολ της νίκης, βασιζόμενος κυρίως σε… στιγμιαίες εμπνεύσεις των παικτών. Μία τέτοια εν τέλει ήρθε για τους φιλοξενούμενους, μιας και ο Καμαρά κέρδισε πέναλτι πάνω στη γραμμή και παρότι ο Τζήλος αρχικά έδωσε φάουλ, ο Τζαγκαράκης τον διόρθωσε ξανά δίνοντας πέναλτι. Ο Μαυριτανός ανέλαβε την εκτέλεση, όμως νικήθηκε από τον Λοντίγκιν, που έπεσε στη δεξιά του γωνία.

Στο 81′, οι “πράσινοι”… άγγιξαν το γκολ, μιας και ο Κλεϊνχέισλερ σημάδεψε το δοκάρι με κεφαλιά από κόρνερ, ενώ στη συνέχεια ο Σάρλια πλάσαρε προ κενής εστίας, με τον Οντουμπάτζο να σώζει πάνω στη γραμμή. Η απάντηση ήρθε εντός δευτερολέπτων, με τον Νταρίντα να πιάνει ένα τρομερό σουτ έξω από την περιοχή και την μπάλα να χτυπάει πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια να σκάει πάνω στη γραμμή. Στο 90’+5′ ο Λούκας Ρουπ είχε μία καλή στιγμή στη μεγάλη περιοχή, όμως ο Λοντίγκιν απέκρουσε. Αυτή ήταν και η τελευταία μεγάλη ευκαιρία του αγώνα, με το 1:1 να είναι το τελικό σκορ.

ΓΚΟΛ: 6′ Κλεϊνχέισλερ – 25′ Ιτούρμπε

Κίτρινες: 37′ Σάρλια – 32′ Γκρέι, 80′ Πάλμα, 89′ Νταρίντα
Κόκκινη:
Δοκάρι: 81′ Κλεϊνχέισλερ – 82′ Νταρίντα

Στατιστικό: Ο Παναθηναϊκός είχε φέτος την καλύτερη συγκομιδή βαθμών του, μετά από την τελευταία σεζόν που πήρε το πρωτάθλημα, δηλαδή το 2009-2010. Τότε βέβαια οι αγωνιστικές ήταν 30, ωστόσο η φετινή συγκομιδή βαθμών ανά αγώνα στην κανονική περίοδο (2.34) είναι μεγαλύτερη από αυτήν εκείνης της σεζόν (2.33).//Α.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Χουάνκαρ (83′ Πούχατς), Μάγκνουσον, Σάρλια, Κώτσιρας, Πέρεθ, Κουρμπέλης (77′ Παλάσιος), Κλεϊνχέισλερ (83′ Βέρμπιτς), Μπερνάρ (64′ Τσέριν), Μαντσίνι, Ιωαννίδης (64′ Σπόραρ)

Άρης (Απόστολος Τερζής): Σιαμπάνης, Ετέμπο, Ενκουλού, Πίρσμαν, Οντουμπάτζο, Μαζικού, Σγουρός (46′ Ρουπ), Νταρίντα (90’+1′ Φαμπιάνο), Χριστοδουλόπουλος (46′ Πάλμα), Ιτούρμπε (65′ Γκαρσία), Γκρέι (46′ Καμαρά)