Φιλική ισοπαλία της Κηφισιάς με την Ουτρέχτη

Δίχως νικητή τελείωσε το πρώτο φιλικό παιχνίδι της ομάδας των βορείων προαστίων απέναντι στους Ολλανδούς, καθώς έληξε 1:1. O Τάσος Δουβίκας άνοιξε το σκορ, με τον Οζέγκοβιτς να φέρνει το παιχνίδι στα ίδια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου η οποία αναχώρησε (26/07) για το δεύτερο στάδιο της προετοιμασίας της επί ολλανδικού εδάφους στο “Μπεργκ Χααμστέντε”, έδωσε το πρώτο της φιλικό εναντίον της ομάδας του Δουβίκα και αναδείχθηκε ισόπαλη με 1:1. Μάλιστα, η ομάδα των βορείων προαστίων έδειξε καλό πρόσωπο στο μεγαλύτερο μέρος του φιλικού.

Η Ουτρέχτη ήταν εκείνη η οποία βρήκε πρώτη τα αντίπαλα δίχτυα με τον Έλληνα επιθετικό να ανοίγει το σκορ, μόλις στο 5ο λεπτό μέσα από την περιοχή. Το σύνολο του Αναστασίου έβγαλε αντίδραση, πίεσε και είχε δυο μεγάλες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Πρώτα ο Νικολάς Αντερέγκεν (21′) και στη συνέχεια ο Όγκνιεν Οζέγκοτις (26′) έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, όμως σημάδεψαν το δοκάρι. Εν τέλει στο 36′ ο Βόσνιος επιθετικός κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε εύστοχα για το 1:1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ένταση του παιχνιδιού μειώθηκε, ο ρυθμός έπεσε, ενώ οι δυο ομάδες προχώρησαν σε πολλές αλλαγές, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης. Το επόμενο φιλικό παιχνίδι της νεοφώτιστης ομάδας είναι προγραμματισμένο για την Τρίτη (31/07) απέναντι στην Φρανκ Μπορέν της δεύτερης κατηγορίας του Βελγίου.

Κηφισιά (Αναστασίου): Αναγνωστόπουλος, Σμπώκος, Σάκιτς, Βαφέας, Τσάπαν, Παπασάββας, Πέιος, Παρράς, Αντερέγκεν, Πρίτσας, Οζέγκοβιτς.

Στο β’ μέρος αγωνίστηκαν οι: Κρίστινσον, Μπάκος, Μασούρας, Μπαρμπόσα, Σπίνος, Αντούνες, Κωνσταντακόπουλος, Δημοσθενιάδης, Νίνης, Τεττέι.

Η αρχική ενδεκάδα της Ουτρέχτης: Ντε Κέιτσερ, Φαν ντερ Μάαρελ, Γιάγκο, Γιένσεν, Μπρούερς, Δουβίκας, Μπουθ, Μαρουάν, Σανιάν, Βαν ντερ Κουστ, Γιένερ.//ΓΓ.