Εξάσφαιρος με άνεση και στυλ!

Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση μετά τη βαριά ήττα από την ΑΕΚ στο Κύπελλο, επικρατώντας με το εμφατικό 6:1 του Παναιτωλικού στο “Γ. Καραισκάκης” και εκμεταλλευόμενος την γκέλα του ΠΑΟΚ στην Τρίπολη, ανέβηκε στην τρίτη θέση του Πρωταθλήματος.

Oι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν πιο δυναμικά την αναμέτρηση, προσπαθώντας από την αρχή να κυκλοφορήσουν την μπάλα και να απειλήσουν τα αντίπαλα καρέ. Η πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 7ο λεπτό, μετά από λάθος της άμυνας του Παναιτωλικού, η μπάλα κατέληξε στον Χουάνγκ, ο οποίος τροφοδότησε τον Φορτούνη, με τον τελευταίο να σουτάρει και τη μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κοντογιάνη. Η πίεση του Ολυμπιακού απέδωσε καρπούς στο 9ο λεπτό, μετά από εξαιρετική ενέργεια του Ροντινέι, που κοντρόλαρε και έκανε τη σέντρα προς τον Μπακαμπού, με τον επιθετικό των Πειραιωτών, να σκοράρει εντυπωσιακά για το 1:0. Ο Παναιτωλικός όσο περνούσε η ώρα πατούσε στην “ερυθρόλευκη”, όμως η άμυνα του Ολυμπιακού, έκοβε κάθε προσπάθεια της ομάδας του Γιάννη Αναστασίου. Ακόμη μια καλή στιγμή για την ομάδα του Μίτσελ, αυτή τη φορά στημένη φάση, με τον Χάμες να αναλαμβάνει να εκτελέσει φάουλ που κέρδισε η ομάδα του λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

Απόλυτος έλεγχος του Ολυμπιακού, με τους παίκτες του να κυκλοφορούν τη μπάλα και να είναι κυρίαρχοι, χάνοντας ακόμη μια ευκαιρία, με τον Κολομβιανό που έκλεψε τη  μέσα στην περιοχή και σούταρε, με τη μπάλα να περνά αόυτ. Παράπονα των “ερυθρόλευκων” στο 31ο λεπτό, μετά από μαρκάρισμα του Ντίας στον Φορτούνη, με τη φάση να εξετάζεται από το VAR και τον διαιτητή να δείχνει πως δεν υπάρχει παράβαση. Ο Παναιτωλικός προσπάθησε και πάλι να απειλήσει, με σουτ του Ντουάρτε, λίγο έξω από την περιοχή, όμως ήταν πολύ άστοχο, με τη μπάλα να φεύγει μακριά από την εστία του Αλέξανδρου Πασχαλάκη. Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους, οι Πειραιώτες διπλασίασαν τα τέρματά τους, μετά από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη από τα δεξιά, ο Παπασταθόπουλος πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους και με δυνατή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του κίπερ του Παναιτωλικού, γράφοντας το 2:0 και σημειώνοντας το πρώτο φετινό του τέρμα στο Πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά και στο δεύτερο μέρος, έχοντας μάλιστα την πρώτη του καλή στιγμή στο 48ο λεπτό, με τον Γκάρι Ροντρίγκες να τροφοδοτεί τον Φορτούνη, εκείνον να επιχειρεί το σουτ και τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Κοντογιάννη. Ο Παναιτωλικός όμως, απάντησε άμεσα και μείωσε σε 2:1 με τον Καρέλη, στο 50ο λεπτό, εκμεταλλευόμενος το λάθος της άμυνας των “ερυθρόλευκων”, βάζοντας και πάλι την ομάδα του στο παιχνίδι. Στο 57ο λεπτό, ήρθε και η πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό, αναγκαστική, μετά τον τραυματισμό του Ρέτσου, με τον Μπα να παίρνει τη θέση του στον αγωνιστικό χώρο. Οι Πειραιώτες στη συνέχεια, θέλησαν να απειλήσουν ξανά ψάχνοντας ένα τρίτο γκολ, με τον Φορτούνη να παίρνει την πάσα από τον Χάμες και να σουτάρει, με τον πορτιέρο του Παναιτωλικού να μπλοκάρει άνετα.

Το τρίτο τέρμα για την ομάδα του Μίτσελ, ήρθε από το κόρνερ που εκτέλεσε ο Φορτούνης, με τον Χάμες να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, διευρύνοντας το προβάδισμα της ομάδας του. Οι Αγρινιώτες απάντησαν, με τον Ντίας να χάνει μεγάλη ευκαιρία, στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη. Η ομάδα του Μίτσελ όμως βρήκε και πάλι δίχτυα, αυτή τη φορά με τον Κανός που μετά τον ξαφνικό χαμό της μητέρας του και λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, σκόραρε για το εμφατικό 4:1. O Oλυμπιακός, συνέχισε να ψάχνει και 5ο γκολ και πίεσε, με τον Ισπανό σκόρερ να κερδίζει πέναλτι, σε ανατροπή του από τον Κοντογιάννη, ο Χάμες ανέλαβε την εκτέλεσή του, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδα του. Στα επόμενα λεπτά, ο ρυθμός έπεσε, με τις δύο ομάδες να κυκλοφορούν την μπάλα, χωρίς όμως να δημιουργήσουν σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης και στο 89ο λεπτό, ο Ματιέ Βαλμπουενά, έγραψε και εκείνος το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, ο οποίος με πολύ ωραίο σουτ, διαμόρφωσε το τελικό 6:1. Ο Παναιτωλικός, βρήκε δίχτυα στις καθυστερήσεις, όμως το τέρμα που σημείωσε ο Νταγκό ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Έτσι, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 6:1 κόντρα στον Παναιτωλικό, που σε συνδυασμό με την ισοπαλία του ΠΑΟΚ στην Τρίπολη, τον ανέβασε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας και στο -5 από την κορυφή.//

Γκολ: 9′ Μπακαμπού, 45′ Παπασταθόπουλος, 61′,75′(Πεν) Χάμες Ροντρίγκες, 67′ Κανός, 89′ Βαλμπουενά / 50′ Καρέλης
Κίτρινες: 69′ Κανός / 42′ Μόρσεϊ, 48′ Λιάβας

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Παπασταθόπουλος, Ρέτσος (57′ Μπα), Ροντινέι, Ραμόν, Εμβιλά, Χουάνγκ (77′ Κασάμι), Γκάρι Ροντρίγκες (57′ Κανός), Φορτούνης (78′ Ελ Αραμπί), Χάμες (77′ Βαλμπουενά), Μπακαμπού.

Παναιτωλικός (Γ. Αναστασίου): Κοντογιάννης, Λιάβας (69′ Αποστολάκης), Λάρσον, Χουχούμης, Χατζηθεοδωρίδης, Μλάντεν, Ντίας, Κολοβός (83′ Μπουζούκης), Μόρσεϊ (78′ Νταγκό), Ντουάρτε, Καρέλης (83′ Πέδρο).