Έβγαλε… συμπεράσματα και ετοιμάζεται για Ευρώπη ο Ολυμπιακός

Oι Πειραιώτες ηττήθηκαν 2:0 στην πρόβα τζενεράλε κόντρα στη Νόριτς στο δεύτερο φιλικό επί Βρετανικού εδάφους, λίγες ημέρες πριν το πρώτο Ευρωπαϊκό του ματς.

Σε ένα παιχνίδι με πολλές αλλαγές, ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τη Νόριτς με 2:0, λίγες ημέρες πριν το πρώτο Ευρωπαϊκό του παιχνίδι. Ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ, δοκίμασε συνδυασμούς παικτών και έβγαλε τα πρώτα συμπεράσματα για την αγωνιστική ετοιμότητα της ομάδας του ενόψει της αναμέτρησης για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League.

Ο αγώνας:

Από τα πρώτα λεπτά, οι παίκτες του Ολυμπιακού μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και από νωρίς προσπάθησαν να πιέσουν. Στο 9ο λεπτό, ήρθε και η πρώτη υποψία φάσης για την ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ, με τον Ντόη να βγάζει ωραία μπαλιά στην πλάτης της άμυνας της Νόριτς και να βρίσκει τον Μασούρα που αγωνιζόταν ως φορ, κάνοντας κακό κοντρόλ. Στο 11ο λεπτό η καλύτερη στιγμή για τα “καναρίνια” με τον Τζολάκη να μην απομακρύνει καλά, τον Σάργκεντ να παίρνει τη μπάλα και να κάνει το σουτ που κατέληξε στην αγκαλιά του Έλληνα πορτιέρε. Στο 20ο λεπτό, οι Άγγλοι άνοιξαν το σκορ. Ο Μακλίν έκανε το σουτ από μακριά, η μπάλα κόντραρε στον Μπουχαλάκη, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι πήραν… ψυχολογία και πίεσαν τους ερυθρόλευκους και για δεύτερο τέρμα. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τη Νόριτς μπροστά στο σκορ και τους “ερυθρόλευκους” να μην μπορούν να απειλήσουν με οργανωμένη επίθεση ψάχνοντας την ισοφάριση.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό σε πρώτο ρόλο, έχοντας και την πρώτη καλή στιγμή από νωρίς. Ο Φορτούνης έδωσε την πάσα στον Βρουσάι με τον τελευταίο να κάνει το σουτ που ήταν άστοχο. Η απάντηση των “καναρινιών” ήταν άμεση, με τον Ντάφι να κερδίζει στον αέρα τον Τζολάκη και τον Τζάρεντ με προβολή να κάνει το 2:0 στο 49ο λεπτό. Στη συνέχεια ο Σάρκεντ σκόραρε για το 3:0 όμως το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 60ο λεπτό έγιναν και οι αλλαγές για την ομάδα του Μαρτίνεθ, με τους Ελ Αραμπί, Καρβάλιο, Μαντί και Φρέιρε να περνούν στον αγωνιστικό χώρο. Ο Αργεντίνος έκανε ανεπίσημο ντεμπούτο και αμέσως απείλησε με την κεφαλιά που επιχείρησε στο 63ο λεπτό να καταλήγει στην αγκαλιά του Γκαν. Ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμό μετά τις αλλαγές του Ισπανού τεχνικού, ενώ λίγο αργότερα, χορτάρι πάτησε και ο Χουάνγκ που ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού που τον ταλαιπωρούσε. Oι πολλές αλλαγές μπέρδεψαν τους παίκτες, με τον ρυθμό να πέφτει. Τα “καναρίνια” βρήκαν ξανά δίχτυα όμως το τέρμα τους ακυρώθηκε καθώς είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ στον Ανδρούτσο.

Το 2:0 διατηρήθηκε έως το τέλος, με τον Ολυμπιακό να αποχωρεί από την Αγγλία έχοντας δώσει δύο πολύ δυνατά φιλικά και επιστρέφει στη… βάση του προκειμένου να προετοιμαστεί για τη δύσκολη αναμέτρηση της 10ης Αυγούστου στο πλαίσιο του τρίτου προκριματικού γύρου του Europa League.//Μ

Γκολ: 20′ Μακλίν, 49′ Τζάρεντ

Νόριτς: Γκαν, Στέισι, Ντάφι (46′ Ομομπαμιντέλε), Γκίμπσον (60′ Σπρίνγκετ), Γιαννούλης, Σάρα, ΜακΛιν, Φάσναχτ (46′ Ρόου), Ερνάντες, Σάρτζεντ (60′ Πλατσέτα), Μπαρνς (75′ Γκιμπς)

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Ραμόν, Ρέτσος, Ντόη (60′ Μαντί Καμαρά), Ροντινέι (46′ Ανδρούτσος), Ιμπόρα, Μπουχαλάκης (60′ Φρέιρε), Αγκιμπού Καμαρά (46′ Φορτούνης), Βρουσάι (60′ Καρβάλιο), Μασούρας (60′ Ελ Αραμπί) Μπιελ