Έσπασε το… ρόδι ο Βόλος

Η ομάδα του Κώστα Μπράτσου επικράτησε 2-1 της Κηφισιάς εντός έδρας στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Super League και πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα παίρνοντας πολύτιμο τρίποντο.

Σημαντική νίκη για τον Βόλο ο οποίος επικράτησε 2-1 της Κηφισιάς για την ένατη αγωνιστική της Super League και πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Η Κηφισιά το πάλεψε, καθώς παρά το γεγονός πως είχε αριθμητικό μειονέκτημα κατάφερε να μειώσει σε 2-1, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να πάρει… κάτι από το ματς.

Ο Βόλος πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε από νωρίς να απειλήσει την αντίπαλη περιοχή. Πρώτη υποψία φάσης για τους γηπεδούχους ήρθε στο 7ο λεπτό, με τον Τρουιγιέ να κάνει τη σέντρα σουτ και τον Αναγνωστόπουλο να μπλοκάρει, ενώ στο 9ο λεπτό, ο Κορνέ έκανε το φάουλ με τον Μπερτόλιο να παίρνει την κεφαλιά και να αστοχεί. Η απάντηση της Κηφισιάς ήρθε άμεσα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ των φιλοξενούμενων, ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε, όμως η μπάλα έφυγε από τα χέρια του, κατέληξε στον Οζέγκοβιτς ο οποίος σούταρε και πήρε το κόρνερ.

Στο 21ο λεπτό, ο Βόλος άνοιξε το σκορ. Ο Λούνα έκανε το γύρισμα, η μπάλα κατέληξε στον Κορνέ ο οποίος έκανε το σουτ, με τον κίπερ της ομάδας των βορείων προαστίων να μπλοκάρει αρχικά. Ο Μπερτόλιο πήρε το ριμπάουντ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Η Κηφισιά, θέλησε να απαντήσει άμεσα και μόλις ένα λεπτό μετά έχασε τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Ο Οζέγκοβιτς βρήκε με το κεφάλι, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Οι γηπεδούχοι έχασαν ακόμη μια ευκαιρία στη συνέχεια για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ο Λούνα μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα προς τον Γκαρσία που δεν τελείωσε τη φάση όπως θα ήθελε στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Η Κηφισιά μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος, προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα, χωρίς όμως να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Η πρώτη καλή στιγμή όμως, ήρθε στο 64ο λεπτό με το σουτ του Ντέλετιτς εκτός περιοχής, με τον Αναγνωστόπουλο να λέει “όχι”. Η συνέχεια δεν ήταν η αναμενόμενη για την Κηφισιά καθώς ο Τσάπαν δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και βρήκαν άμεσα δίχτυα. Ο Ντέλετιτς έκανε το ένα-δύο με τον Γκαρσία, ο Σέρβος πάτησε περιοχή και έκανε το πλασέ για το 2-0. Η ομάδα των βορείων προαστίων όμως, παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα πάλεψε και κατάφερε να μειώσει σε 2-0 με τον Οζέγκοβιτς στο 82ο λεπτό. Στη συνέχεια η κατάσταση για τους φιλοξενούμενους δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο καθώς και ο Ματέους Σάντος είδε τη δεύτερη κίτρινη, με την Κηφισιά να μένει με εννέα. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ο Βόλος βρήκε και τρίτο τέρμα, όμως αυτό ακυρώθηκε καθώς στο ξεκίνημα της φάσης είχε προηγηθεί φάουλ. Έτσι το 2-1 παρέμεινε και η ομάδα της Μαγνησίας πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Γκολ: 22′ Μπερτόλιο, 75′ Ντέλετιτς  / 82′ Οζέγκοβιτς
Κίτρινες:  18′ Τάχατος, 87′ Μπαριέντος, 90′ Παπαδόπουλος, 90+2 Κορνέτ / 14′, 72′ Τσαπάν, 45′ Σναϊντερλέν, 56′, 84′ Κριτσιούμα