Επέστρεψε στο… κάστρο της και στις νίκες

Την 14η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στην “OPAP Arena” πανηγύρισε η “Ένωση”, η οποία επικράτησε του Αστέρα Τρίπολης με 2:0 και μείωσε την απόσταση της από την κορυφή στον ένα βαθμό. Σκόρερ για την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα οι Αραούχο, Γκατσίνοβιτς.

Από πολύ νωρίς στο παιχνίδι, οι ισορροπίες άλλαξαν. Μόλις στο τρίτο λεπτό, ο Γκαρντάβσκι έκανε σκληρό μαρκάρισμα στον Αραούχο, τον βρήκε με τις τάπες στον αχίλλειο και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Η πρώτη καλή στιγμή για την “Ένωση” ήρθε στο 16′ με τον Αραούχο, ο οποίος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο, με τον Έλληνα τερματοφύλακα να αποσοβεί τον κίνδυνο. Στο 32′ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Ο Γκατσίνοβιτς εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά ο Βίντα έπιασε την πρώτη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Αραούχο από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά για το 1:0. Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, η “Ένωση” έγινε απειλητική με τον Τσούμπερ, αλλά ο τερματοφύλακας του Αστέρα με ωραία εκτίναξη απομάκρυνε την μπάλα.

Με το… καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ απείλησε με τον Άμραμπατ, το πλασέ του οποίου σταμάτησε στα πόδια του Παπαδόπουλου, που απομάκρυνε σε κόρνερ. Ο Έλληνας τερματοφύλακας είχε απάντηση και στον Σέρχιο Αραούχο στο 63′. Η “Ένωση” είχε το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, χωρίς ωστόσο να δημιουργεί κλασικές ευκαιρίες. Ο Ελίασον, με την είσοδο του, έδωσε πνοή με δύο καλές στιγμές στο 70΄και στο 71΄. Η πιο μεγάλη στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε στο 72′ με τον Γιόνσον, που βρέθηκε μόνος στο ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά το πλασέ του σταμάτησε στον Παπαδόπουλο. Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματα της. Ο Τσούμπερ σούταρε, η μπάλα κόντραρε, έφτασε στον Γκατσίνοβιτς, ο οποίος εκτέλεσε με την μία για το 2:0.

ΓΚΟΛ: 32′ Αραούχο, 76′ Γκατσίνοβιτς,
Κίτρινες: 11′ Τζαβέλλας / 11′ Μπαράλες
Κόκκινη: 4’Γκαρντάβσκι
Δοκάρι:

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Χατζισαφί, Τζαβέλλας, Βίντα, Γιόνσον, Πινέδα (77′ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς, Άμραμπατ (68′ Ελίασον), Αρούχο (78′ Γαλανόπουλος), Γκαρσία (45′ Τσούμπερ).

Αστέρας Τρίπολης (Άκης Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Ατιένθα, Τζουκάνοβιτς, Καρμόνα, Άλβαρες, Αλάγκμπε (79′ Ιγκλέσιας), Μουνάφο, Γκραντάφσκι, Τιλίκα (79′ Τασούλης), Ζουγλής (79′ Μπαρτόλο), Μπαράλες (46′ Κωστέας (90′ Ριέρα))

ΑΕΚ: Εκτός με ΟΦΗ (05/03)
Αστέρας Τρίπολης: Εντός με Ατρόμητο (04/03)