Επέστρεψε στις νίκες και στην κορυφή

Ο Παναθηναϊκός έβαλε τέλος στα αρνητικά αποτελέσματα, επικρατώντας με 2:0 της Λαμίας στο “Απόστολος Νικολαΐδης” και… φιγουράρει ξανά στην πρώτη θέση της Super League. Αντιθέτως, η ομάδα του Σάββα Παντελίδη βρίσκεται στον πάτο της βαθμολογίας.

Τα πρώτα 10 λεπτά ήταν αναγνωριστικά, με τον Παναθηναϊκό να έχει την κατοχή, προσπαθώντας να δημιουργήσει φάσεις και τους φιλοξενούμενους να αμύνονται και να μοιάζουν “επικίνδυνοι” στις αντεπιθέσεις. Στο 14′, ο Μπρινιόλι νίκησε τον Βέργο σε τετ α τετ και στη συνέχεια της φάσης οι “πράσινοι” άνοιξαν το σκορ. Έπειτα από εξαιρετική ανάπτυξη στην αντεπίθεση, ο Βαγιαννίδης βρήκε τον Ιωαννίδη στην περιοχή, με τον Έλληνα φορ να δίνει “έξυπνη” πάσα την κατάλληλη στιγμή στον Κλεϊνχέισλερ και τον Ούγγρο να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ. Στο 19ο λεπτό η Λαμία βγήκε στην αντεπίθεση, με το σουτ του Μαρτίνεθ να καταλήγει στην αγκαλιά του Μπρινιόλι. Στο 37′, ο Μπερνάρ σέντραρε, με τον Ιωαννίδη να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνά πάνω από την εστία. Στο 45ο λεπτό ο Ρόμανιτς “απείλησε” με μια σέντρα-σουτ, όμως ο Μπρινιόλι δεν αιφνιδιάστηκε και έδιωξε την μπάλα.

Στο 49′, ο Βαγιαννίδης βρήκε ωραία τον Ιωαννίδη, όμως ο δεύτερος δε βρήκε “γεμάτα” την μπάλα και σπατάλησε μια κλασική ευκαιρία. Στη συνέχεια η Λαμία είχε βάλει τους γηπεδούχους στα καρέ τους, πιέζοντας διαρκώς για ένα 10λεπτο. Στο 58′, ο Βέργος έφυγε στην αντεπίθεση όμως το μακρινό του σουτ πέρασε πάνω από την εστία του Μπρινιόλι. Στο 66ο λεπτό ο Πούχατς εκτέλεσε ένας φάουλ απευθείας, με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μαντσίνι γύρισε στην περιοχή για τον Μπερνάρ, όμως το σουτ του πέρασε άουτ. Στο 71′, Τσέριν και Ιωαννίδης έπαιξαν το 1-2 με τον τελευταίο να σουτάρει δυνατά και τον Σαράνοφ να αποκρούει. Στο 79ο λεπτό ο Μπερνάρ εκτέλεσε ένα κόρνερ στο δεύτερο δοκάρι, με το σουτ του Τσέριν να καταλήγει στην αγκαλιά του γκολκίπερ της Λαμίας. Στο 80′, ο Βαγιαννίδης έκανε ένα “σόλο”, όμως το σουτ του πέρασε άουτ. Στο 88ο λεπτό οι παίκτες του Παναθηναϊκού συνεργάστηκαν ωραία έξω από την περιοχή, με το σουτ του Τσέριν να περνά λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σαράνοφ. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων οι “πράσινοι” πέτυχαν και δεύτερο γκολ. Ο Παλάσιος σέντραρε, η μπάλα πέρασε από τον Σπόραρ, ο Μπερνάρ έκανε το γύρισμα και ο πεσμένος Σλοβένος σκόραρε με το κεφάλι.//

ΓΚΟΛ: 14′ Κλεϊνχέισλερ, 90+2′ Σπόραρ
ΔΟΚΑΡΙ: 66′ Πούχατς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 81′ Σάρλια / 28′ Σιμόν, 90+1′ Κορνέζος
ΚΟΚΚΙΝΗ: 66′ Στάνκο

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Σχένκεφελντ, Σάρλια, Πούχατς, Πέρεθ, Τσέριν, Μπερνάρ, Μαντσίνι (81′ Τσοκάι), Κλεϊνχέισλερ (60′ Παλάσιος), Ιωαννίδης (81′ Σπόραρ)

Λαμία (Σάββας Παντελίδης): Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος (62′ Τσιλούλης), Πάβλοβετς, Κορνέζος, Αμπάντα, Τζανδάρης (62′ Σλίβκα), Στάνκο, Σιμόν, Ρόμανιτς (82′ Τόσιτς), Μαρτίνεθ (69′ Νούνιες), Βέργος (82′ Μανούσος)

Παναθηναϊκός: Εκτός με Άρη (12/2)
Λαμία: Εντός με ΟΦΗ (13/2)