Έπεσε στην “παγίδα” του Αστέρα ξανά…

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 2:0 στην Τρίπολη, αλλά οι ψυχωμένοι Αρκάδες βρήκαν τον τρόπο, όπως και στην Τούμπα, και έκαναν τη ζημιά στους “ασπρόμαυρους”, ισοφαρίζοντας σε 2:2 στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Συγκλονιστική εξέλιξη στην Τρίπολη, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Super League. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 2:0, με γκολ των Νάσμπεργκ στο 6′ και Τόμας στο 82′, αλλά νόμιζαν ότι το ματς τελείωσε εκεί και… το πλήρωσαν. Οι Αρκάδες με δύο γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα, από τους Σίτο (90+1′) και Ατιένθα (90+4′) ισοφάρισαν σε 2:2, πήραν το βαθμό της ισοπαλίας και παράλληλα η ομάδα της Θεσσαλονίκης, μετά το δεύτερο συνεχόμενο “Χ”, έμεινε κι άλλο πίσω στη μάχη του πρωταθλήματος.

Ματς-καρμπόν με αυτό της Τούμπας στον πρώτο γύρο, αλλά αυτή τη φορά οι ρόλοι… αντιστράφηκαν. Ο “Δικέφαλος του Βορρά” ήταν σήμερα (13/2) η ομάδα που προηγήθηκε με δύο τέρματα διαφορά και οι Αρκάδες αυτοί που βρήκαν απάντηση δις, χαρίζοντάς μας την ίδια κατάληξη (2:2) σε ένα εκ νέου χορταστικό παιχνίδι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν… αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς μετουσιώθηκε και σε γκολ. Στο 6′, σε κόρνερ των φιλοξενούμενων, ο Νάσμπεργκ έπιασε την πρώτη κεφαλιά, ο Ολιβέιρα δεν πέτυχε την μπάλα όπως ήθελε, αλλά πάσαρε καταλάθος την μπάλα στον πρώτο και ο στόπερ του ΠΑΟΚ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1:0. Στο 10′, ο “δικέφαλος του βορρά” είχε νέα καλή στιγμή, όταν ο Νάρεϊ πέρασε εύκολα την άμυνα του Αστέρα, έκανε το σουτ και ο Παπαδόπουλος έδιωξε εντυπωσιακά. Στο 12′, ο Αστέρας είχε απάντηση, καθώς ο Ριέρα έκανε εκπληκτική μπαλιά, έβγαλε μόνο του τον Κρέσπι, του οποίου το τελείωμα δεν κατάφερε να βρει εστία απέναντι στον Ζίβκοβιτς. Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή της μπάλας, κυκλοφορώντας με υπομονή την μπάλα, έτσι ώστε να βρει διαδρόμους και να απειλήσει την εστία του Παπαδόπουλου. Στο 36ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία, καθώς το σουτ του Νάρεϊ σταμάτησε στο δοκάρι του Παπαδόπουλου. Στο 39ο λεπτό, οι Αρκάδες άγγιξαν την ισοφάριση, με τον Σίτο να κάνει ωραίο σουτ, αλλά ο Ζίβκοβιτς και το δοκάρι του στέρησαν το γκολ για το 1:1.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου 45λεπτου, ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να απειλήσει. Από την άλλη, οι Αρκάδες πίεζαν και προσπαθούσαν να να κυκλοφορήσουν σωστά τη μπάλα, αλλά και αυτοί δεν έκαναν κάτι… αξιόλο. Ο “Δικέφαλος του Βορρά” μετά απο ώρα έγινε απειλητικός. Ο Νέλσον Ολιβέιρα βρέθηκε μέσα στην περιοχή, δεν μπόρεσε να αποφύγει τον αντίπαλο του, έδωσε στον Αουγκούστο που μοίρασε στον Νάρεϊ, ο οποίος έκανε το σουτ με τον Παπαδόπουλο να απομακρύνει την μπάλα σε κόρνερ στο 62′. Ο Αστέρας απάντησε στο 79′, με τον Γκαρντάφσκι να σουτάρει εκτός περιοχής και τον Ζ. Ζίβκοβιτς να απομακρύνει με τη βοήθεια του Νάσμπεργκ. Ο Ράφα Σοάρες με σέντρα από τα αριστερά στο 82′ βρήκε τον Μπράντον Τόμας, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση μέσα από το “κουτί” έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα για το 2:0 των “ασπρόμαυρων”. Στο 84′ η ομάδα της Τρίπολης παραλίγο να μειώσει. Ο Τιλίκα βρήκε τον Προύντζο, ο 19χρονος έκανε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα δεν του έκανε τη χάρη και πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ζ. Ζίβκοβιτς. Ο Αστέρας μείωσε στο 90+1′. Ο Σίτο με πλασέ από κοντά έκανε το 2:1, σε φάση που ξεκίνησε από μαγική μπαλιά του Ρεγκίς με το εξωτερικό φάλτσο, ο Κωστέας άγγιξε τη μπάλα και ο Ισπανός δεν έχασε την ευκαιρία να στείλει τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα! Δυνατό σουτ του Τασουλή, ο Ζ. Ζίβκοβιτς αποκρούει, η μπάλα πάει αριστερά, ο Τασουλής κάνει τη σέντρα κΑι ο Ατιένθα μέσα από την περιοχή κάνει το 2:2 με κεφαλιά στο 90+4′!!! Από την Τρίπολη δεν πέρασε τελικά ούτε ο ΠΑΟΚ! Οι Δευτέρες στην Τρίπολη είναι για τους Αρκάδες. Ισοπαλία με τον Ολυμπιακό, νίκη με τον Παναθηναϊκό, νίκη με τον Ιωνικό… ισοπαλία με τον ΠΑΟΚ!

ΓΚΟΛ: 90+1′ Σίτο, 90+4′ Ατιένθα / 6′ Νάσμπεργκ, 82′ Τόμας
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 15′ Σανταφέ / 63′ Νάσμπεργκ, 90+2′ Ζ. Ζίβκοβιτς