Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό…

Το παιχνίδι με τον Βόλο στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” στο φινάλε της κανονικής περιόδου της Super League έμοιαζε εύκολο για τους Πειραιώτες, οι οποίοι με δύο γκολ του Ελ Κααμπί στο πρώτο μέρος, απλοποίησαν το έργο τους και έφθασαν στη νίκη με 3-0, στρέφοντας πλέον το βλέμμα τους στην πρώτη μάχη με την Μακάμπι Τελ Αβίβ (7/3, 19:45, ΕΡΑ ΣΠΟΡ) για τους “16” του Conference League.

Το παιχνίδι στο Φάληρο ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον Ολυμπιακό, που από το 6ο κιόλας λεπτό απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, καθώς ο Μπαριέντος αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο παίκτης του Βόλου ύψωσε ψηλά το πόδι του, χτυπώντας τον Μασούρα στο πρόσωπο και έτσι τιμωρήθηκε από τον διαιτητή. Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών στην αναμέτρηση, ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τους Πειραιώτες. Ο Ροντινέι έκανε το γέμισμα από τα δεξιά, ο Σιέλης δεν έδιωξε σωστά, με τον Ποντένσε να κάνει το σουτ από τα αριστερά, όμως να αστοχεί. Στο 18′ ο Πορτογάλος απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να περνάει δίπλα από την εστία του Κόβακς. Στη συνέχεια έκανε αισθητή την παρουσία του ο Ελ Κααμπί, ο οποίος στο 20′ πλάσαρε άστοχα και στο 24′ είδε τον τερματοφύλακα του Βόλου να τον σταματάει. Τελικά, ο Μαροκινός άνοιξε το σκορ στο 27′, καθώς μετά από σέντρα του Όρτα βρήκε την μπάλα με το σώμα και την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0. Δύο λεπτά μετά, ο Ελ Κααμπί δεν μπόρεσε να σκοράρει μέσα από την μικρή περιοχή, έπειτα από γύρισμα του Μασούρα, με τον Ράσιτς να απομακρύνει την τελευταία στιγμή σε κόρνερ. Οι “ερυθρόλευκοι” έψαξαν το δεύτερο γκολ πριν τη λήξη του πρώτου ημίχρονου, με τον Ορτέγκα να απειλεί με ωραίο σουτ στο 43′ και τον Έσε να αστοχεί στο 45’+2′. Τελικά, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους στο φινάλε του πρώτου μέρους. Ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μύγα πάνω στον Ποντένσε και ο Ελ Κααμπί διαμόρφωσε από την άσπρη βούλα το 2-0 στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

(EUROKINISSI)

Ορεξάτος μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, με τους παίκτες του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ να μην κατεβάζουν ταχύτητα, παρά το σημαντικό προβάδισμα που είχαν από το πρώτο μέρος και το γεγονός ότι έπαιζαν με παίκτη παραπάνω. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν μία πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 50′, με τον Ροντινέι να βγάζει τη σέντρα και τον Ποντένσε να παίρνει την κεφαλιά, με την μπάλα να σκάει στο έδαφος και να καταλήγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κόβακς. Στο 58′ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν τρίτο γκολ, το οποίο όμως ακυρώθηκε. Ο Όρτα εκτέλεσε κόρνερ, ο Ρέτσος πήρε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε πάνω στον Ράσιτς και ο Μασούρας με το κεφάλι πρόλαβε τον Κόβακς για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, όμως ο Έλληνας στόπερ είχε κάνει επιθετικό φάουλ νωρίτερα. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να “σφυροκοπά” την εστία του Κόβακς και στο 87′ διεύρυνε τον δείκτη του σκορ. Ο Ποντένσε είδε την κίνηση του Ελ Αραμπί στα αριστερά της περιοχής, εκείνος γύρισε στον Γιόβετιτς, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0. Στο επόμενο λεπτό, ο Ελ Αραμπί έσκαψε την μπάλα προς τον Ναβάρο στην περιοχή, η άμυνα των Θεσσαλών δεν μπόρεσε να διώξει, ο Ποντένσε με τη μία έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως ο Ισπανός φορ είχε κάνει χέρι προηγουμένως.

ΓΚΟΛ: 27′, 45’+6′ Ελ Κααμπί, 87′ Γιόβετιτς

Κίτρινη: 59′ Ρέτσος, 77′ Γιόβετιτς, 90’+5′ Αλεξανδρόπουλος / 2′ Ασεχνούν, 49′ Ολιβέρα
Κόκκινη: – / 6′ Μπαριέντος
Δοκάρι:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι (60′ Γιόβετιτς), Άμπι, Ρέτσος (60′ Μπιανκόν), Ορτέγκα, Τσικίνιο (73′ Ναβάρο), Έσε (60′ Αλεξανδρόπουλος), Όρτα, Μασούρας, Ποντένσε, Ελ Κααμπί (73′ Ελ Αραμπί).

ΒΟΛΟΣ (Χρήστος Κόντης): Κόβακς, Μύγας, Ράσιτς, Σιέλης, Λούνα, Ντε Καμπς (46′ Κίτσος), Μπαριέντος, Ασεχνούν (76′ Τάχατος), Ολιβέρα (60′ Μπερτόγλιο), Κόμπα (83′ Ασλανίδης), Μωραΐτης.