Εμφατική νίκη και τώρα… ΑΕΚ

Oι “ερυθρόλευκοι” με αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα, πέτυχαν εμφατική νίκη με 6:0 κόντρα στον Λεβαδειακό για την 25η αγωνιστική της Super League, ανεβαίνοντας τη δεύτερη θέση με 53 βαθμούς, στο -2 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό που όμως έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Ιδανικό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό στην αναμέτρηση, που στην πρώτη φάση του αγώνα, άνοιξε το σκορ με τον Μπιέλ ο οποίος, μετά από όμορφη ενέργεια, πλάσαρε τον Γκροφ ανοίγοντας το σκορ στο 3ο λεπτό. Οι “ερυθρόλευκοι” μετά το γρήγορο τέρμα, είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, ψάχνοντας τρόπο να απειλήσουν και να… διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα. Πίεσαν και απείλησαν με τον Γκροφ να λέει “όχι” σε διπλή ευκαιρία του Μασούρα, ενώ ο Φορτούνης έχασε τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, μετά από πάσα του Μπακαμπού, έκανε υπέροχο κοντρόλ και πήγε να “κρεμάσει” τον κίπερ των Βιωτών, με τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, ήρθε στο 22ο λεπτό με τον Γιαννιώτα που έκανε τη σέντρα, ο Συμελίδης έκανε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι του Πασχαλάκη. Στη συνέχεια οι Πειραιώτες απάντησαν άμεσα με την κεφαλιά του Μασούρα να καταλήγει στην αγκαλιά του Γκροφ, ενώ στο 38ο λεπτό έκαναν το 2:0. Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Χουάνγκ έκανε το σουτ στην κίνηση και εντυπωσιακά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2:0.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα και στο δεύτερο μέρος για τους “ερυθρόλευκους”, οι οποίοι χρειάστηκαν μόλις πέντε λεπτά για την επίτευξη και τρίτου τέρματος. Ο Μασούρας πίεσε την αντίπαλη άμυνα, ο Φορτούνης πήρε τη μπάλα και τροφοδότησε τον Μπιέλ, ο οποίος πέρασε εντυπωσιακά τον Γκροφ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στη συνέχεια κι ενώ ο Μπιέλ έκανε το γύρισμα, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Τσάπρα. Η φάση εξετάστηκε από τον VAR και ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Μπακαμπού ανέλαβε την εκτέλεσή του, σκόραρε και διεύρυνε κι άλλο το προβάδισμα της ομάδας του. Οι “ερυθρόλευκοι” δεν έμοιαζαν ικανοποιημένοι με τα τέσσερα γκολ και συνέχισαν να πιέζουν για την επίτευξη όσο το δυνατόν περισσότερων, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες, με τους Ελ Αραμπί του οποίου η προσπάθεια σταμάτησε στα σώματα, αλλά και Κασάμι που ήταν άστοχος. Ο Λεβαδειακός προσπάθησε να απειλήσει, με τον Μεχία που εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του Μαροκινού, όμως ο Πασχαλάκης απέκρουσε το πλασέ του. Στο 82ο λεπτό, ο Ελ Αραμπί δέχθηκε ωραία πάσα από τον Μπουτούτσι και βρήκε δίχτυα με κεφαλιά, όμως το τέρμα του ακυρώθηκε καθώς ήταν εκτεθειμένος. Ο Κανός, λίγο μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, σκόραρε για το 5:0 μετά από όμορφη συνεργασία με τον Βαλμπουενά, ενώ δύο λεπτά αργότερα έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του γράφοντας το 6:0.

Έτσι, η ομάδα του Μίτσελ έφτασε σε μια εμφατική νίκη με 6:0, μία αγωνιστική πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος. Ανέβηκε στην 2η θέση, στο -2 από τον Παναθηναϊκό (με παιχνίδι λιγότερο), αλλά και σε ισοβαθμία με την ΑΕΚ (δύο παιχνίδια λιγότερα) την οποία αντιμετωπίζει στην επόμενη και τελευταία αγωνιστική.

Ο Λεβαδειακός από την άλλη, γνωρίζοντας βαριά ήττα, ήρθε σε ακόμη πιο δύσκολη θέση καθώς βρίσκεται στην προτελευταία θέση με 14 βαθμούς και θα δώσει τη μάχη του, να κρατηθεί στην κατηγορία.//

Γκολ: 3′, 50′ Μπιελ, 38′ Χουάνγκ, 58′ Μπακαμπού, 86′, 88′ Κανός (πεν.)
Κίτρινες: 28′ Μασούρας, 48′ Ανδρούτσος / 65′ Χαμόντ, 84′ Παζ

Oλυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ανδρούτσος, Ντόη, Μπα, Ραμόν, Χουάνγκ (59′ Κασάμι), Σαμασέκου, Μπιελ (60′ Κανός), Μασούρας ( 83′ Mπουτούτσι), Φορτούνης (73′ Βαλμπουενά), Μπακαμπού (59′ Ελ Αραμπί).
Λεβαδειακός (Γ. Περάκης): Γκροφ, Βήχος, Παζ, Τσάπρας, Ντεντάκης, Χάμοντ (70′ Νίκας), Μεχία (59′ Μπελμόντ), Γιαννιώτας ( 82′ Tορό), Συμελίδης (59′ Ξαβιέρ), Βρακάς (70′ Σαχπεκίδης), Δούμτσιος

Oλυμπιακός: ΑΕΚ εκτός 12/3
Λεβαδειακός: OΦΗ εντός 12/3