Έκανε το… χρέος της στο Πανθεσσαλικό!

Η ΑΕΚ επικράτησε του Βόλου με 1:0 με γκολ του Πινέδα στο ένατο λεπτό και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League, φτάνοντας τους 66 βαθμούς.

Μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League, έμεινε η ΑΕΚ. Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα, έκανε το… χρέος της κόντρα στον Βόλο, επικράτησε με και έφτασε στους 66 βαθμούς. Σκόρερ της αναμέτρησης ο Ορμπελίν Πινέδα στο ένατο λεπτό.

Από τα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα, η ΑΕΚ πήρε τον έλεγχο και είχε την κατοχή στο ματς. Στην πρώτη της τελική, η “Ένωση” άνοιξε το σκορ στο ένατο λεπτό. Ο Ελίασον πίεσε ψηλά, έκλεψε την μπάλα και μετά από ωραίους συνδυασμούς κατέληξε στον Πινέδα, ο οποίος με ωραίο πλασέ από το ημικύκλιο της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1:0. Παρά την κατοχή της, η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα την ομάδα της Μαγνησίας, η οποία αμυνόταν εξαιρετικά, ωστόσο δεν είχε κάποια τελική. Στο 33′ οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν τελική, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λιβάι Γκαρσία με την μπάλα να περνάει πάνω από την εστία του Κλέιμαν. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ελάχιστες φάσεις και τους γηπεδούχους να μην έχουν τελική προς την εστία των “κιτρινόμαυρων”.

Ο Βόλος με το “καλησπέρα” στο δεύτερο ημίχρονο έχασε σημαντική ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Ο Ντέλετιτς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Κάτσε ανενόχλητος στην καρδιά της άμυνας έπιασε την κεφαλιά με τον Αθανασιάδη να πέφτει στην γωνία του και να μπλοκάρει σταθερά. Η ομάδα της Μαγνησίας προσπαθούσε να πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Η “Ένωση” με αντεπίθεση έγινε απειλητική, αφού το σουτ του Πινέδα κόντραρε στον Σιέλη, με την μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κλέιμαν. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει καλό ρυθμό, με την ομάδα του Μπράτσου ολοένα και περισσότερο να παίρνει μέτρα. Στο 64′ ο Ντέλετιτς δοκίμασε τα πόδια του έξω από την περιοχή, αλλά ο Έλληνας τερματοφύλακας έπεσε στην γωνία του και μπλόκαρε σταθερά. Στο 69′ η ΑΕΚ έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του ματς. Ο Λούνα έκανε λανθασμένο γύρισμα προς τον Κλέιμαν, ο Λιβάι Γκαρσία έκλεψε, αλλά από πλάγια θέση δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 82′ ο Τσούμπερ σούταρε έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνά άουτ.

ΓΚΟΛ: 9′ Πινέδα
Κίτρινες: 25′ Ντέλετιτς, 88′ Μπαριέντος