Είχε ρυθμό και γκολ πριν το ευρωπαϊκό… ταξίδι!

Στο τελευταίο του φιλικό πριν από την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων για τα προκριματικά του Europa Conference League, ο Άρης έκανε… επίδειξη δύναμης στο “Κλεάνθης Βικελίδης” επικρατώντας 3:1 του Εθνικού Άχνας.

Πριν από τη σέντρα του αγώνα, οι άνθρωποι του Εθνικού Άχνας άφησαν στο μνημείο του Άρη κίτρινα λουλούδια, ένα στεφάνι και ένα κασκόλ της ομάδας για τους οπαδούς της ομάδας που έχουν φύγει από τη ζωή, ενώ

INTIME Sports

To παιχνίδι ξεκίνησε με τον Εθνικό να έχει καλό ρυθμό και να προσπαθεί περισσότερο να βρει χώρους στο γήπεδο. Μόλις στο 8ο λεπτό, οι Κύπριοι απείλησαν τον Άρη, όμως ο Χουτεσιώτης ήταν σε ετοιμότητα. Στη συνέχεια, οι “κίτρινοι” ανέβασαν “στροφές” και στο 13ο λεπτό κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ της αναμέτρησης. Οι Θεσσαλονικείς πίεσαν ψηλά, ο Πάλμα πήρε την μπάλα από λάθος της άμυνας και ο Ρουπ το εκμεταλλεύτηκε σε κενή εστία, κάνοντας το 1:0 για τον Άρη. Στο 20′ ο Χριστοφή επιχείρησε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 33′, οι γηπεδούχοι “άγγιξαν” το δεύτερο γκολ, όμως το πλασέ που έκανε ο Γκρέι μέσα στην περιοχή, εξουδετερώθηκε από τον Μάρκοβιτς εντυπωσιακά σε κόρνερ. Λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους, ο Νταρίντα έκανε τη σέντρα και ο Γκρέι εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας του Εθνικού, “τσίμπησε” την μπάλα πάνω από τον Μάρκοβιτς και έκανε το 2:0 με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με αυτό το σκορ για την ανάπαυλα.

Η ομάδα του Τόλη Τερζή ξεκίνησε πολύ δυναμικά και το δεύτερο μέρος και στο 51ο λεπτό, ο Νταρίντα έφερε την μπάλα στο αριστερό του και με ένα δυνατό σουτ, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3:0 για τους “κίτρινους”. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν σχετικά γρήγορα και στο 57′, μείωσαν με το τρομερό γκολ του Μάριου Ηλία, ο οποίος σούταρε έξω από την περιοχή και νίκησε τον Χουτεσιώτη για το 3:1. Στο 65′, ο Άρης απείλησε ξανά με το γύρισμα του Ενμπακατά, το οποίο απέκρουσε ο Μάρκοβιτς και στη συνέχεια ο Σαβέριο έστειλε την μπάλα στην εξωτερική μεριά των διχτύων. Στη συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε εκατέρωθεν και ο Κάρλσον πέρασε στον αγωνιστικό χώρο για το ανεπίσημο ντεμπούτο του με τους Θεσσαλονικείς. Μεγάλη ευκαιρία δεν υπήρξε από καμία από τις δυο μεριές στα τελευταία λεπτά και έτσι το τελευταίο φιλικό του Άρη ολοκληρώθηκε με νίκη 3:1 στο “Κλεάνθης Βικελίδης”.

ΓΚΟΛ: 13′ Ρουπ, 45’+2′ Γκρέι, 51′ Νταρίντα / 57′ Ηλίας
ΔΟΚΑΡΙ: –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: –
ΚΟΚΚΙΝΗ: –

Άρης (Τόλης Τερζής): Χουτεσιώτης, Οντουμπάτζο (46’ Εμπακατά), Φαμπιάνο, Μπράμπετς (18’ Αηδόνης), Ματαρίτα (46’ Φεράρι), Ζουλ (58’ Πάβιτσιτς), Νταρίντα (56’ Ντουκουρέ), Ρουπ (46’ Τζούρασεκ), Πάλμα (46’ Σαβέριο), Μενέντες (46’ Κάρλσον), Γκρέι (46’ Χριστοδουλόπουλος).

Εθνικός Άχνας (Ανχέλ Λόπεθ): Μάρκοβιτς, Φιάκκας, Αξεντίσεβιτς, Περατικός, Λοματέι, Ντε Ιριόντο, Σπιρόβσκι, Πράζιτς, Λίπσκι, Ηλίου, Χριστοφή. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Κυριάκου, Καμπρέρα, Ιωάννου, Πεχλιβάνης, Γκόμες, Αγγελόπουλος, Νικολάου, Χαραλάμπους, Ηλία Κωνσταντίνος //Γ.