Έδειξε τον δρόμο της παραμονής ο Οζέγκοβιτς

Η Κηφισιά πήρε τεράστια νίκη επί του Αστέρα Τρίπολης με 2-1 και προσπέρασε τον Παναιτωλικό αναβαίνοντας πάνω από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού, έχοντας τον Σέρβο φορ για να προσφέρει όλες τις λύσεις που χρειάστηκε η ομάδα του για την ανατροπή.

Ο Αστέρας Τρίπολης έκανε φανταστικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση με αντίπαλο την Κηφισιά, καθώς ο Μιριτέλο άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με ωραίο διαγώνιο σουτ, νικώντας τον Αναγνωστόπουλο για να κάνει το 1-0. Η Κηφισιά προσπάθησε να μαζέψει τα κομμάτια της μετά το γκολ που δέχτηκε, αλλά δεν έκανε πολλές κινήσεις για να βγει από την περιοχή της. Συγκεκριμένα ο Αστέρας βλέποντας πως ήθελε να μείνει πίσω η ομάδα των “βορείων προαστίων”  τους έδωσε την μπάλα, πετυχαίνοντας σπουδαίες αντεπιθέσεις αλλά καμία από αυτές δεν κατέληξε στα δίχτυα των φιλοξενούμενων. Το σκορ του ημιχρόνου δεν άλλαξε με το 1-0 να στέλνει τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια, με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που είχαν τα ηνία της αναμέτρησης.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η Κηφισιά ανέβασε τον ρυθμό της και προσπάθησε να ισοφαρίσει με ένα φοβερό σουτ του Κρισούμα, αλλά βρήκε τον Τσιφτσή σε ετοιμότητα για να κρατήσει το 1-0. Μετά από 10 λεπτά και ο Οζέγκοβιτς νίκησε τον Έλληνα τερματοφύλακα του Αστέρα για να κάνει το 1-1 και να φέρει την ισορροπία στην αναμέτρηση. Μετά την ισοφάριση, η Κηφισιά αποφάσισε να βγει κατά κύματα μπροστά και να κερδίσει πέναλτι με τον Σάντος να ανατρέπεται από τον Λύρατζη. Ο Οζέγκοβιτς εκτέλεσε εύστοχα για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του για την ανατροπή του σκορ σε 2-1 για την ομάδα του Στάικου. Το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και την Κηφισιά να επικρατεί του Αστέρα, βάζοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς στο “σακούλι” για την μάχη της παραμονής.

ΓΚΟΛ: Μιριτέλο 3′, Οζέγκοβιτς 66′ 77′
Κίτρινες: Ατιένθα 31′, Καλτσάς 68′, Πρίτσας 71′, Αλάγμπε 90′, Μιριτέλο 90′, Αναγνωστόπουλος 90+4′
Κόκκινες: Πρίτσας 90+2′

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Τσιφτσής, Ατιένθα, Καστάνο, Άλβαρεζ, Λύρατζης, Μουνάφο (Αλάγκμπε 13′), Γιαμπλόνσκι, Σεσκ (Παλάσιος 72′), Μπαρτόλο, Μιριτέλο, Καλτσάς

Κηφισιά (Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Σναϊντερλάν, Τεξέιρα (Βαφέας 29′), Πρίτσας, Πάρρας, Καπάν (Σπίνος 81′), Σανάτζιγια, Μπιφουμά (Μενέντες 80′), Σολόα, Κρισουμά, Οζέγκοβιτς