Έχει σφυγμό ο Ιωνικός!

Οι Νικαιώτες… καιγόντουσαν για τη νίκη και την πήραν, καθώς επικράτησαν εντός έδρας με 1:0 του Αστέρα Τρίπολης για την 2η αγωνιστική των πλέι άουτ της Super League και διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για παραμονή στην κατηγορία.

Το αυτογκόλ του Καρμόνα στην αρχή του αγώνα (10′) ήταν αρκετό για να χαρίσει στον Ιωνικό μια πολύτιμη νίκη κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης (1:0) και μια τεράστια βαθμολογική ανάσα για την δύσκολη “μάχη” της παραμονής.

Οι Νικαιώτες ανέβηκαν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με 21 πόντους στο +2 από τον τελευταίο Λεβαδειακό, ο οποίος ήρθε ισόπαλος (1:1) με τον Ατρόμητο. Αδιάφοροι με 28 βαθμούς οι Αρκάδες, που στα επόμενα ματς θέλουν να “κλειδώσουν” και μαθηματικά την σωτηρία τους και να… αναρριχηθούν όσο πιο ψηλά γίνεται.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Τρομερή ευκαιρία για τον Ιωνικό να ανοίξει το σκορ στο 7′. Σε κόρνερ από τα αριστερά ο Σεμπά πήρε την πρώτη κεφαλιά πάσα προς τον Τσιγκρίνσκι και πριν ο έμπειρος στόπερ τη σπρώξει στα δίχτυα, ο Τασουλής έβαλε το πόδι του και πάνω στη γραμμή έδιωξε σε κόρνερ. Στο 10′ όμως η ομάδα της Νίκαιας βρήκε το γκολ! Ο Σεμπά από τα δεξιά έδωσε στον στον Μύγα, αυτός έκανε την παράλληλη μπαλιά και ο Καρμόνα στην προσπάθεια του να διώξει την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του, με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα (1:0). Ο Αστέρας προσπαθούσε να πάρει μέτρα στο γήπεδο και να απειλήσει και αυτός. Την ίδια ώρα οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου περίμεναν πίσω, προσπαθώντας κατά κύριο λόγο να χτυπήσουν στην κόντρα. Στο 29′ ο Μάντζης βρέθηκε σε θέση βόλης, έκανε το σουτ, με τον Τσιφτσή να διώχνει εντυπωσιακά την μπάλα. Ολοκληρώθηκε το πρώτο 45λεπτο στη Νίκαια, με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ και μεγαλύτερη θέληση για το τρίποντο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε χωρίς κάποια καλή στιγμή σα πρώτα λεπτά. Ο Ιωνικός συνέχιζε να έχει περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια του και έψαχνε ένα δεύτερο γκολ για να “κλειδώσει” τη νίκη και την κατάκτηση των τριών βαθμών. Ο Αστέρας προσπαθούσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Το σύνολο του Μιχάλη Γρηγορίου έπαιζε ξεκάθαρα για να κρατήσει το προβάδισμα και τα λεπτά περνούσαν υπέρ του. Τίποτα δεν άλλαξε στην αναμέτρηση, οι Νικαιώτες κράτησαν το υπέρ τους 1:0 μέχρι το τέλος και διατηρούν ζωντανές τις ελπίδες τους για παραμονή στην κατηγορία.

ΓΚΟΛ: 10′ Καρμόνα αυτ. / –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 40′ Φαντιγκά, 90+3′ Βαλεριάνος, 90+5′ Μύγας / 33′ Μπαράλες, 55′ Σανταφέ, 90+4′ Ατιένθα, 90+5′ Ιγκλέσιας