Έχει δρόμο μπροστά του…

Στο πρώτο του φιλικό, ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να επικρατήσει της Στεάουα Βουκουρεστίου, μένοντας στο ισόπαλο 1:1. Σκόρερ για τον “Δικέφαλο του Βορρά”, ο Βασίλης Γκορντεζιάνι, με υπέροχη ενέργεια.

O ΠΑΟΚ μπήκε στο παιχνίδι θέλοντας να ασκήσει πίεση στους Ρουμάνους, για να τους χαλάσει το παιχνίδι. Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι, ήρθε για τους Θεσσαλονικείς στο 9′ με εκτέλεση φάουλ του Μουργκ. Δύο λεπτά αργότερα, ο “Δικέφαλος του Βορρά” άγγιξε το 1:0, αλλά η κεφαλιά του Σβαμπ πέρασε εκτός εστίας. Στην πρώτη τους τελική, οι τυπικά γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Ο Κόμαν πήρε την μπάλα από τα αριστερά και μπήκε στην περιοχή και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος, ήταν ένα σουτ του Νάρεϊ, το οποίο πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Οι πολλές αλλαγές που γινόντουσαν στο παιχνίδι, δεν άφηναν τις ομάδες να παίξουν ποδόσφαιρο. Η πρώτη καλή στιγμή στο β’ μέρος, έγινε και γκολ για τον ΠΑΟΚ στο 71′. Ο Βασίλης Γκορντεζιάνι με υπέροχη ενέργεια απέφυγε έναν αντίπαλο και μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση. Με ωραίο πλασέ εκτέλεσε τον τερματοφύλακα για το 1:1. Στο 74′ και το 75′ οι Θεσσαλονικείς απείλησαν με τους Αουγκούστο και Κωνσταντέλια. Παρόλο που η ομάδα του Λουτσέσκου είχε τον έλεγχο, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, μένοντας στο ισόπαλο 1:1.

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος: Ζ. Ζίβκοβιτς, Σάστρε, Παναγιώτου, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες, Σβαμπ, Τσιγγάρας, Τάισον, Μουργκ, Νάρεϊ, Τόμας.

Η σύνθεση του β’ μέρους: Ταλιχμανίδης, Λύρατζης, Τσαούσης, Παναγιώτου (56′ Κουλιεράκης), Νέσμπεργκ, Αουγκούστο, Γιαξής, Βρακάς, Ρικάρντο (70′ Κωνσταντέλιας), Κανίς (70′ Α. Ζίβκοβιτς), Γκορντεζιάνι.