Δεν “Χ”αμογέλασε κανείς

Λαμία και Ατρόμητος ήθελαν τη νίκη στο “Αθανάσιος Διάκος”, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League, αλλά ήρθαν ισόπαλοι (1:1) και πήραν από έναν βαθμό στη “μάχη” που δίνουν για παραμονή και είσοδο στην εξάδα αντίστοιχα.

Το ΛαμίαΑτρόμητος άνοιξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής της Super League. Ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες, όπου οι γηπεδούχοι ήθελαν τη νίκη για να ανέβουν βαθμολογικά, καθώς βρίσκονται στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης, ενώ η ομάδα του Περιστερίου με τρίποντο θα έβαζε τις βάσεις για να μπει στην πρώτη εξάδα. Το τελικό 1:1 αφήνει… πικρή γεύση και στους δύο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ροτάριου στο 8ο λεπτό, ενώ η ομάδα της Φθιώτιδας “έσωσε” τον βαθμό της ισοπαλίας με τον Κορνέζο στο 47′.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Ατρόμητος έχασε την πρώτη του ευκαιρία μόλις στο 2ο λεπτό. Σέντρα του Κεσχρίντα από τα δεξιά με την μπάλα να πηγαίνει στον Ρομπάιγ, ο οποίος έκανε το σουτ με τον Σαράνοφ να αποκρούει. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και στο 8′ άνοιξαν το σκορ. Βγήκαν στην επίθεση από τα αριστερά, ο Ρομπάιγ έκανε το σουτ, ο Σαράνοφ απέκρουσε, αλλά η μπάλα έφτασε στον Ροτάριου ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 1:0 των Περιστεριωτών. Στο επόμενο λεπτό (9′) ο Κιάρτανσον δοκίμσαε το πόδι του από μακριά, αλλά ο κίπερ των γηπεδούχων μπλόκαρε εύκολα. Στο 17′ ο Βέργος έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά προς τον Μανούσο, που έκανε το σουτ αλλά χωρίς δύναμη και ο Γιαννιώτης μπλόκαρε εύκολα την μπάλα. Ωραίο παιχνίδι στα πρώτα 25 λεπτά στη Λαμία. Φάσεις και για τις δύο ομάδες, ένα γκολ και καλός ρυθμός στο παιχνίδι. Τίποτα δεν άλλαξε στο πρώτο μέρος και οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ.

Ιδανικό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μπεχαράνο εκτέλεσε κόρνερ, ο Κορνέζος “νίκησε” τον Στρούγγη και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 47′ για το 1:1. Η Λαμία πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 52′ ο Μανούσος σούταρε, γλύστρησε όμως και η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Ο Τσιλούλης στο 64′ επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, δεν ήταν καλό όμως και η μπάλα πέρασε αρκετά έξω. Οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη, δεν τους έκανε η ισοπαλία, και αυτό φαινόταν από το γεγονός πως τόσο οι γηπεδούχοι όσο και οι φιλοξενούμενοι έψαξαν ένα ακόμη τέρμα. Ο Φριτζόνσον βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή στο 70′, έκανε το διαγώνιο σουτ με την μπάλα να βρίσκει στη συμβολή των δοκαριών. Στο 81′ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες, καθώς ο Γκοράνοφ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Η κατάσταση στο ματς δεν άλλαξε, το 1:1 παρέμεινε ως το τέλος και οι δύο ομάδες “βολεύτηκαν” με τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΓΚΟΛ: 47′ Κορνέζος / 8′ Ροτάριου
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 29′ Βέργος, 44′ Σλίβκα, 71′ Γκοράνοφ / 74′ Ντε Μποκ, 89′ Κεσχρίντα, 90′ Οικονομίδης
ΚΟΚΚΙΝΗ: 81′ Γκοράνοφ
ΔΟΚΑΡΙ: 70′ Φριτζόνσον

Λαμία (Σάββας Παντελίδης): Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Γκοράνοφ, Μπεχαράνο (74′ Τζανδάρης), Σλίβκα, Νούνιες (74′ Ντε Βινσέντι), Ρόμανιτς, Μανούσος (61′ Τσιλούλης), Βέργος (84′ Σιμόν).

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Στρούγγης, Χατζηισαΐας, Ντε Μποκ, Έντερ Γκονζάλες, Έρλινγκμαρκ (79′ Κωτσόπουλος), Φριτζόνσον (79′ Οικονομίδης), Ρομπάιγ (85’Τζοβάρας), Κιάρτανσον (79′ Τζαβίδας), Ροτάριου.//