Έμειναν στον άσσο…

Με πρωταγωνιστές τους δύο τερματοφύλακες, ΑΕΚ και Ολυμπιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο αθηναϊκό ντέρμπι. Μοιρασμένο ματς μ’ ένα αποτέλεσμα που αφήνει ικανοποιημένες και τις δύο ομάδες.

Με μεγάλη ένταση και πολλά φάουλ, ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες. Στο 7′ ήρθε η πρώτη τελική του αγώνα. Ο Τσούμπερ, δοκίμασε ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Πασχαλάκη να πέφτει και να απομακρύνει σε κόρνερ, κρατώντας το μηδέν. Στο 13′ ο Πορτογάλος διαιτητής καταλόγισε πέναλτι για την ΑΕΚ, αλλά μετά από υπόδειξη του VAR πήρε πίσω την απόφασή του.Στο 18′ η “Ένωση” άγγιξε το γκολ. Ο Ελίασον εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Μοχάμαντι πήρε την κεφαλιά και ο Πασχαλάκης με εξαιρετικό άλμα έδιωξε δύσκολα αποσοβώντας τον κίνδυνο. Λίγα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι πήραν αυτό που άξιζαν από το ματς, βάσει της εικόνας τους. Ρότα και Ελίασον συνεργάστηκαν εξαιρετικά, με τον πρώτο να δοκιμάζει σέντρα σουτ. Στην πορεία της μπάλας μπήκε ο Πόνσε, που σε κενή εστία έκανε το 1-0. Μετά το γκολ που δέχτηκε, ο Ολυμπιακός πήρε μέτρα στο γήπεδο. Με την συμπλήρωση του πρώτου ημίωρου, οι “ερυθρόλευκοι” είχαν την πρώτη τους τελική. Ο Μασούρας με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή προσπάθησε να κερδίσει τον Στάνκοβιτς, ο οποίος με εξαιρετική απόκρουση κράτησε το μηδέν. Στο 38΄ο Ολυμπιακός έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ροντινέι, Φορτούνης και Ποντένσε συνεργάστηκαν άψογα, με τον τελευταίο να βγάζει τη σέντρα και τον Ελ Κααμπί να κερδίζει τον Στάνκοβιτς. Λίγα λεπτά αργότερα, η ομάδα του Μαρτίνεθ σπατάλησε κι άλλη καλή στιγμή, αλλά ο Φρέιρε έστειλε την μπάλα άουτ, παρόλο που βρέθηκε σε καλή θέση.

Το highlight του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ελ Κααμπί σκόραρε και σχήματισε το “Μ” αφιερώνοντας το τέρμα του στον Μιχάλη Κατσούρη. (EUROKINISI)

Χωρίς φάσεις ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να κρατά την κατοχή της μπάλας και τον Ολυμπιακό να χτυπάει στη κόντρα. Στο 59′ η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα σκόραρε με τον Αραούχο, αλλά το τέρμα της ακυρώθηκε μέσω VAR για χέρι του Πινέδα στην αρχή της φάσης. Η πρώτη καλή στιγμή στο β’ μέρος, έγινε στο 82′, όταν ο Ζίνι έπιασε ένα δυνατό σουτ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πασχαλάκη. H AEK από εκείνο το διάστημα και μετά, έγινε αρκετά επιθετική, κέρδιζε διαδοχικά κόρνερ, αλλά δεν κατάφερε να τα αξιοποιήσει.

ΓΚΟΛ: 22′ Πόνσε / 38′ Ελ Κααμπί
Κίτρινες: 24΄Σιμάνσκι, 49′ Ρότα / 14′ Φορτούνης, 62′ Μπιέλ, 79′ Ρόντινει