(Χ)ορταστική πρεμιέρα στο Πανθεσσαλικό

Ένα φανταστικό παιχνίδι μας χάρισαν Βόλος και Λαμία στο “Πανθεσσαλικό στάδιο” στο πλαίσιο της πρεμιέρας της Super League. Οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2:2 και πήραν το βαθμό της ισοπαλίας.

Πλούσιο ήταν το θέαμα στο πρώτο παιχνίδι του ελληνικού πρωταθλήματος, με το Βόλο και τη Λαμία να “χαρίζουν” συγκινήσεις και να αναδεικνύονται ισόπαλοι. Οι γηπεδούχοι έσωσαν την παρτίδα στις καθυστερήσεις με ασύλληπτο σουτ του Άλχο. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Καρλίτος, ο οποίος σκόραρε το πρώτο γκολ της φετινής σεζόν, ενώ είχε και μια ασίστ στο ενεργητικό του.

Με “φόρα” μπήκε η ομάδα της Φθιώτιδας στην πρεμιέρα της Super League, καθώς στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η Λαμία είχε την πρώτη στιγμή στο ματς μόλις στο 4′, με τον Μαρτίνεθ να πιάνει το μακρινό σουτ και την μπάλα να καταλήγει δίπλα από την εστία του Βόλου. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο αγώνα, καθώς μόλις επτά λεπτά αργότερα είχαν τη μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν. Στο 11′, μετά από φάση διαρκείας, ο Σαραμαντάς έβγαλε τη σέντρα, με τον Μαρτίνεθ να πιάνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, την οποία έδιωξε εντυπωσιακά ο Σιαμπάνης. Στα πρώτα 20′ το ματς είχε ρυθμό με αμφότερες τις δυο ομάδες… να προσπαθούν να παίξουν γρήγορο ποδόσφαιρο, βγάζοντας διάθεση και ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο. Στο 24′ η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου πάτησε για μια ακόμη φορά στην αντίπαλή περιοχή με τον Καρλίτος, αλλά ο Σιαμπάνης έπεσε και πρόλαβε να διώξει την μπάλα. Ο Ισπανός φόρ “τσίμπησε” την μπάλα αλλά ο Έλληνας πορτιέρε… καθάρισε τη φάση. Η πρώτη ουσιαστικά καλή φάση των γηπεδούχων ήρθε τρία λεπτά αργότερα. Στο 27′ ο Άλχο σέντραρε από τα δεξιά, ο Τσοκάνης “πήδηξε” ψηλότερα από όλους στο δεύτερο δοκάρι, ωστόσο η κεφαλιά του ήταν πολύ αδύναμη, με τον Νάγκι να μπλοκάρει εύκολα. Στα επόμενα δέκα λεπτά ο ρυθμός έπεσε, με τους γηπεδούχους να ισορροπούν τον αγώνα και να μην δέχονται με ευκολία ευκαιρίες, όπως γινόταν στα πρώτο 20′ του ματς.

Στο 34′ δημιουργήθηκαν και οι πρώτες εντάσεις στο παιχνίδι με τον Πέτρο Τσαγκαράκη να δίνει εκατέρωθεν κίτρινες κάρτες σε Ντέλετις και Τσιλούλη. Δυο λεπτά αργότερα πραγματοποιήθηκε η μεγαλύτερη φάση για τον Βόλο, με την μπάλα να μένει… ζωντανή στην περιοχή της Λαμίας και τον Κόμπα να πιάνει σουτ, το οποίο κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ. Στο 40ο λεπτό ήρθε ένα δυνατό γέμισμα του Λούνα, ωστόσο δεν ανησύχησε ο τερματοφύλακας της Λαμιάς, που μπλόκαρε εύκολα την μπάλα. Στο 41′ μια ακόμα σέντρα από τους παίκτες του Βόλου, όμως η άμυνα της ομάδας της Φθιώτιδας καθάρισε. Στο τελευταίο δίλεπτο πριν την ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι έχασαν δυο τεράστιες ευκαιρίες. Πρώτα στο 43′ ο Κόμπα ήρθε με σωτήρια επέμβαση, καθώς απομάκρυνε την μπάλα προ Καρλίτος, ο οποίος είχε “οπλίσει” για το σουτ μετά το μαγικό τακουνάκι του Τσιλούλη. Ωστόσο, η μεγαλύτερη φάση του ματς καταγράφηκε στο 45+1′. Οι Φθιωτοί βγήκαν ταχύτατα στην αντεπίθεση, ο Καρλίτος “έσπασε” εξαιρετικά στον Τσιλούλη, ο οποίος από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Σιαμπάνη. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

(EUROKINISSI)

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λάμια μπήκε όπως και στο πρώτο…με “φόρα”. Στο 49′, μετά από άλλη μία φάση διαρκείας, ο Νούνιες τροφοδότησε τον Καρλίτος, εκείνος έκανε το σουτ από τα αριστερά, αλλά ο Σιαμπάνης έδιωξε δύσκολα. Η μπάλα έμεινε “ζωντανή” στην περιοχή του Βόλου, με τον Ισπανό φορ της Λαμίας να γίνεται ξανά κάτοχός της, να πλασάρει, και να βλέπει τον Τζανετόπουλο να την διώχνει πάνω από τη γραμμή. Στα επόμενα λεπτά το παιχνίδι πήρα μια “άγρια” ομορφιά. Αρχικά στο 52′ ο Τσιλούλης πάτησε περιοχή από τα αριστερά, σέντραρε στην… καρδιά της περιοχής, με τον Κρούζλιακ να φαίνεται να τον πατάει, στην προσπάθειά του παίκτη της Λαμίας να γυρίσει την μπάλα. Η φάση εξετάστηκε από τον VAR και εν τέλει ο Πέτρος Τσαγκαράκης καταλόγισε πέναλτι.

Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου άνοιξε το σκορ μετά την εκτέλεση του Καρλίτος, με τον Ισπανό επιθετικό να πετυχαίνει το πρώτο γκολ στην Super League και να διαμορφώνει το 1:0 για τους φιλοξενούμενους. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση. Στο 58′ έπειτα από κόρνερ, ο Χρήστος Σιέλης με καρφωτή κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα. Η Λάμια ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Έτσι, δυο λεπτά αργότερα, προηγήθηκε εκ νέου, με τον Καρλίτος να βγάζει τη σέντρα από τα αριστερά και τον Σλίβκα να πετάγεται ολομόναχος στην μικρή περιοχή για το 2:1.

Μετά το αγριεμένο πεντάλεπτο ο ρυθμός έπεσε, με το Βόλο να προσπαθεί να ισοφαρίσει αλλά να βρίσκει μπροστά του μια καλά στημένη άμυνα. Η ομάδα της Φθιώτιδας είχε ευκαιρία να διευρύνει το προβάδισμα στο 74′, καθώς ο Τσιλούλης έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού από εξαιρετικά πλάγια θέση. Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο και στο 80′ πραγματοποίησαν νέα ευκαιρία, με τον Σιαμπάνη να αποκρούει με τρομερό τρόπο τον σουτ του Λέικ από το σημείο του πέναλτι. Στο 90’+1′ ο Άλχο διαμόρφωσε το τελικό 2:2, χάρη σε ένα ασύλληπτο σουτ από τα 25+ μέτρα.//ΓΓ

ΓΚΟΛ: 55′ Καρλίτος /58′ Σιέλης / 60′ Σλίβκα 90+1′ Άλχο
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 34΄Ντέλετιτς, 34′ Τσιλούλης, 39′ Στάνκο, 72′ Κρούζλιακ, 87′ Καρλίτος