Ασυγκράτητος…

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν καταιγιστικοί επικρατώντας 4-1 του Άρη στο “Γ. Καραϊσκάκης” στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Super League και συνεχίζουν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 16 βαθμούς.

Ασταμάτητος ήταν ο Ολυμπιακός κόντρα στον Άρη, επικρατώντας 4-1 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Super League. Οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να προηγηθούν, όμως μπήκαν μουδιασμένοι στο δεύτερο μέρος, με τους Θεσσαλονικείς να ισοφαρίζουν στα πρώτα δευτερόλεπτα και μάλιστα να χάνουν τεράστια ευκαιρία στο 53ο λεπτό με το δοκάρι του Νταρίντα. Έπειτα, οι παίκτες του Ντιέγκο Μαρτίνεθ ήταν… καταιγιστικοί, πετυχαίνοντας ακόμη τρία γκολ, σφυροκοπώντας την άμυνα του Άρη και έφτασαν στην ευρεία νίκη με 4-1. Αυτό ήταν και το 4ο σερί εντός έδρας ματς τους στο Πρωτάθλημα που πετυχαίνουν 4 γκολ.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στην αναμέτρηση, με τον Ολυμπιακό κυρίως να κυκλοφορεί τη μπάλα στο χώρο του κέντρου προσπαθώντας να αναπτυχθεί. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 8ο λεπτό για τους γηπεδούχους. Ο Κίνι πίεσε τον Οντουμπάτζο που έκανε το λάθος, η μπάλα κατέληξε στον Φορτούνη, εκείνος την έδωσε στον Ελ Κααμπί, ο οποίος έκανε το πλασέ από πλεονεκτική θέση, που όμως πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κουέστα. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να πιέζουν για να βρουν το γκολ και απείλησαν ξανά. Αυτή τη φορά με τον Φορτούνη, ο οποίος πήρε τη μπάλα, έψαξε χώρο και επιχείρησε το σουτ μέσα από την περιοχή, που όμως ήταν άστοχο.

Η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ συνέχισε να ασκεί πίεση προκειμένου να βρει ένα γρήγορο γκολ. Στα επόμενα λεπτά, ο Άρης επιχείρησε να ανεβάσει ρυθμό και να απειλήσει, με τους “ερυθρόλευκους” να βρίσκουν το ρήγμα και με γρήγορη αντεπίθεση να ανοίγουν στο σκορ. Ο Σολμπάκεν τροφοδότησε τον Φορτούνη που έδωσε στον Μασούρα, εκείνος έκανε την κίνηση και σούταρε, με τον Μπράμπετς στην προσπάθειά του να διώξει, να τη στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του, δίνοντας το προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει μετά το γκολ και να απειλήσει, όμως δεν κατάφερε να αναπτυχθεί και έως στο ημίωρο δεν ανησύχησε τον Πασχαλάκη. Στο 40ο λεπτό ήρθε και η πρώτη ευκαιρία για τους Θεσσαλονικείς. Ο Μενέντες έκανε το σουτ με τη μπάλα να κοντράρει και να περνάει κόρνερ.

Φορτούνης και Ματαρίτα σε μια από τις μονομαχίες τους (ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI)

Ιδανικό ξεκίνημα για τον Άρη στο δεύτερο μέρος με τη… “χρυσή” αλλαγή του Άκη Μάντζιου τον Πάρδο, που μόλις είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο. Οι Θεσσαλονικείς θέλησαν να πιέσουν από νωρίς, η άμυνα του Ολυμπιακού, απομάκρυνε άσχημα τη μπάλα, με τον Ισπανό μέσο να φέρνει την απόλυτη ισορροπία στο ματς με ένα εξαιρετικό σουτ. Οι “ερυθρόλευκοι” αντέδρασαν άμεσα και πίεσαν για ένα ακόμη γκολ. Μετά από όμορφη ανάπτυξη η μπάλα έφτασε στον Έσε, εκείνος έκανε το σουτ και αυτή κατέληξε κόρνερ. Άμεση ήταν και η απάντηση του Άρη, ο οποίος έχασε τεράστια ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα, μετά από εξαιρετική αντεπίθεση, ο Νταρίντα βγήκε τετ-α-τετ με τον Πασχαλάκη, έκανε το σουτ, με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Το ματς απέκτησε ρυθμό με τη μια ευκαιρία να διαδέχεται την άλλη. Ο Ολυμπιακός πάτησε ξανά την αντίπαλη περιοχή, με την όμορφη συνεργασία των Ποντένσε και Φορτούνη και στη συνέχεια με την κεφαλιά του Ελ Κααμπί που όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

Η πίεση των “ερυθρόλευκων” απέδωσε καρπούς. Στο 63ο λεπτό, ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ, με τον Ελ Κααμπί να βρίσκει με το κεφάλι και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του, για το 2-1. Το γκολ έδωσε… φτερά στα πόδια των παικτών του Ολυμπιακού, οι οποίοι ανέβασαν ξανά ρυθμό και έγιναν επικίνδυνοι. Μετά από εξαιρετική συνεργασία των Ροντινέι και Ποντένσε, ο Βραζιλιάνος έκανε το γύρισμα και ο Ελ Κααμπί με τρομερή προβολή έστειλα τη μπάλα στα δίχτυα του Κουέστα, γράφοντας το 3-0. Αυτό ήταν και το 9ο τέρμα του με την “ερυθρόλευκη” φανέλα, σε 11 εμφανίσεις. Η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ είχε ανεβάσει στροφές για τα… καλά χάνοντας ακόμη μια ευκαιρία, αυτή τη φορά με τον Ποντένσε ο οποίος δοκίμασε το σουτ πάνω στην κίνηση, με τον κίπερ των “κιτρίνων” να πέφτει και να μπλοκάρει. Ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και μάλιστα βρήκε και τέταρτο τέρμα, αυτή τη φορά με τον Γιόβετιτς που μόλις είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο κάνοντας το εμφατικό 4-1. Στη συνέχεια ο Μπιέλ έχασε μια ανεπανάληπτη ευκαιρία, βρισκόμενος τετ-α-τετ με τον Κουέστα, όμως η πέρασε άουτ. Οι Πειραιώτες με πέναλτι που κέρδισαν καθώς η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Ζαμόρα είχαν την ευκαιρία να πετύχουν και 5ο γκολ. Ο Φορτούνης ανέλαβε την εκτέλεσή του, όμως ο πορτιέρε των “κιτρίνων” απέκρουσε.

Γκολ: 21′ Mπράμπετς (Αυτ.), 63′, 70′ Ελ Κααμπί, 84′ Γιόβετιτς / 47′ Πάρδο
Κίτρινες: 44΄Κίνι, 60′ Καμαρά / –