Απόδραση με Παλάσιος από τα Γιάννινα

Ο Παναθηναϊκός αν και δεν δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, κατάφερε να πάρει το “τρίποντο”, επικρατώντας με το ισχνό 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στην έδρα του.

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος αν και δεν βρέθηκε σε… επιθετικά κέφια, κατάφερε με το γκολ που σημείωσε ο Παλάσιος, να επικρατήσει με 1-0 επί του ανταγωνιστικού ΠΑΣ Γιάννινα για την τρίτη “στροφή” της Super League.

Ο Παναθηναϊκός από το πρώτο λεπτό είχε τον έλεγχο της κατοχής, ωστόσο στο 11′ ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε την πρώτη καλή στιγμή με το σουτ του Τσαούση να… σταματάει στον Μπρινιόλι. Παρά την καλή κυκλοφορία των “πράσινων”, οι Ηπειρώτες είχαν τις λύσεις και στο 21′ δημιούργησαν νέα καλή φάση με το σουτ του Παμλίδη να περνάει ελάχιστα άουτ. Το “τριφύλλι” προσπάθησε να βρει χώρους, όμως δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια μεγάλη φάση μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους. Ο ΠΑΣ είχε καλές στιγμές, όμως το ματς παρέμεινε στο απόλυτο “μηδέν” μέχρι την ανάπαυλα. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς είδε στο πρώτο ημίχρονο τους Αϊτόρ και Βαγιαννίδη να τραυματίζονται και να αποχωρούν από το παιχνίδι.

Στην εκκίνηση του δεύτερου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός έδειξε βελτιωμένη εικόνα στην επιθετική του λειτουργία και έγινε απειλητικός στο 50′ με την προσπάθεια του Μπερνάρ να μην ολοκληρώνεται, καθώς δεν πρόλαβε την πάσα ο Παλάσιος. Στην επόμενη φάση, ο ΠΑΣ βρήκε χώρο, ο Τζίμας σούταρε, όμως ο Μπρινιόλι είπε πάλι “όχι”. Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς είδε και… τρίτο παίκτη να τραυματίζεται και να ζητάει αλλαγή, καθώς ο Τζούρισιτς τέθηκε… νοκ-άουτ. Στο 58ο λεπτό, οι γηπεδούχοι, που συνέχιζαν να πιέζουν, βρήκαν χώρο από τα δεξιά, όμως το σουτ του Σόρια βρήκε σε ετοιμότητα τον Μπρινιόλι. Η πρώτη “τελική” του “τριφυλλιού” ήρθε στο 61′, με τον Μλαντένοβιτς να κάνει την σέντρα και τον Ιωαννίδη με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ. Οι “πράσινοι” πίεσαν και στο 74′ βρήκε τον τρόπο να ανοίξει το σκορ του αγώνα. Ο Μαντσίνι έκανε καλή σέντρα και ο Παλάσιος με φοβερό απευθείας σουτ, κέρδισε τον Κλέιμαν για το 1-0. Οι Ηπειρώτες προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά, κυρίως με τους Σόρια και Ροσέρο, όμως η άμυνα του “τριφυλλιού” βρισκόταν σε ετοιμότητα. Οι Ηπειρώτες δεν κατάφεραν να βρουν το… χρυσό γκολ της ισοφάρισης στο τέλος και έτσι το σύνολο του Ιβάν Γιοβάνοβιτς πήρε το… πολύτιμο “τρίποντο” στους Ζωσιμάδες.//Γ.

ΓΚΟΛ: 74′ Παλάσιος