Άντεξε στην Καισαριανή ο Βόλος

Η ομάδα της Θεσσαλίας απέσπασε έναν υπερπολύτιμο βαθμό στο “Μιχάλης Κρητικόπουλος”, μιας αναδείχθηκε ισόπαλος με 0-0 στην αναμέτρηση της 22ης αγωνιστικής της Super League, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα ενός ημιχρόνου.

Ο Βόλος αγωνίστηκε για περισσότερα από 45 λεπτά με παίκτη λιγότερο, όμως πήρε το “Χ” από την Καισαριανή. Κάπως έτσι έφτασε τους 17 βαθμούς και έμεινε στην 12η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Κηφισιά βρίσκεται μία θέση και έναν πόντο πίσω, στο +3 από τον ουραγό ΠΑΣ Γιάννινα.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν μόλις στο 3ο λεπτό, όταν ένα σουτ του Μενέντες μέσα από την περιοχή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 12′ υπήρξε ολιγόλεπτη διακοπή, λόγω έντασης που δημιούργησε ο ιδιοκτήτης του Βόλου, Αχιλλέας Μπέος. Οι παίκτες του Μπράτσου είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν μπορούσαν να παραβιάσουν την αντίπαλη εστία. Στο 45′ κέρδισαν αριθμητικό πλεονέκτημα, μιας και ο Ασλανίδη αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 52′ η ομάδα των βορείων προαστίων είχε τη μεγαλύτερή της φάση στο ματς, με τον Τετέι να βγαίνει τετ α τετ και τον Κόβακς να αποκρούει εξ επαφής. Η Κηφισιά είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, προσπαθώντας να βρει το γκολ που θα της χάριζε τη νίκη. Εν τέλει δεν τα κατάφερε με το 0-0 να διατηρείται έως το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

ΓΚΟΛ:

Κίτρινη: 55′ Τεξέιρα, 84′ Γιόβαντσιτς – 33′, 45′ Ασλανίδης, 50′ Γκαρσία, 77′ Άλχο, 80′ Μύγας
Κόκκινη: – 45′ Ασλανίδης
Δοκάρι: 3′ Μενέντες –

Κηφισιά (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Τσάπαν, Γκόμπελιτς (83′ Γιόβαντσιτς), Σολόα (66′ Σναϊντερλάν), Τεϊσέιρα, Κανατζίγια, Μενέντες, Μιλίσεβιτς, Μπιφούμα, Κλωναρίδης (67′ Ιλίεφ), Τετέι.

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Κόβατς, Άλχο, Ασλανίδης, Καλογερόπουλος, Μύγας, Γκλάβτσιτς (45’+1′ Ράτσιτς), Μπαριέντος (53′ Τσοκάνης), Ντε Καμπς (53′ Τρουιγιέ), Κόμπα, Ασενούν (89′ Μωραΐτης), Γκαρσία.