Άνετος και με ανατροπή ο Άρης!

Η ομάδα του Απόστολου Τερζή μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ μέσα στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, ωστόσο έφτασε στην ανατροπή κι επικράτησε με 3:1 του ΠΑΣ Γιάννινα, στην 26η αγωνιστική της Super League.

Ο Άρης κατάφερε να κλείσει με ιδανικό τρόπο την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, ανεβαίνοντας στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, χάρη στη νίκη που εξασφάλισε στο “Κλεάνθης Βικελίδης” επί του ΠΑΣ Γιάννινα.

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, οι Ηπειρώτες κυκλοφορούσαν την μπάλα, θέλοντας να περάσουν τον δικό τους ρυθμό στο χορτάρι. Οι Θεσσαλονικείς πίεζαν ψηλά, προκειμένου να ανακτούν την μπάλα στο μισό του ΠΑΣ. Στο 6ο λεπτό, ο Άρης έκανε το 1:0 με τον Μπράμπετς, ο οποίος αποδείχθηκε πως ήταν εκτεθειμένος και ακυρώθηκε το τέρμα. Ένα λεπτό αργότερα, ο “Άγιαξ της Ηπείρου” τιμώρησε τον Άρη. Σε μία όμορφη αντεπίθεση, ο Λιάσος επωφελήθηκε και εκτέλεσε από το ύψος του πέναλτι για το 1:0 στο “Κλεάνθης Βικελίδης”. Στο 11′, η ομάδα του Απόστολου Τερζή έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Νταρίντα βρέθηκε μόνος του εκτός περιοχής, σούταρε και ο Τσιντώτας έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Οι “κίτρινοι” προσπαθούσαν να βρουν χώρους μεσοεπιθετικά, αλλά οι Ηπειρώτες είχαν κλείσει καλά τους διαδρόμους τους αμυντικά. Στο 18′, ο ΠΑΣ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2:0. Ο Μορέιρα έκανε κούρσα πίσω από το κέντρο, μπήκε στην περιοχή και σούταρε άουτ. Οι γηπεδούχοι πίεζαν και στο 26ο λεπτό έφτασαν στο γκολ της ισοφάρισης. Ο Νταρίντα εκμεταλλεύτηκε το υπέροχο γύρισμα του Πάλμα, πλασάροντας από το σημείο του πέναλτι για το 1:1. Το σύνολο του Θανάση Στάικου οπισθοχώρησε αρκετά μετά το γκολ της ισοφάρισης, ενώ ο Άρης εξακολουθούσε να πιέζει για να κάνει την ανατροπή. Αυτή, έφτασε στο 44ο λεπτό, όταν ο Μ. Γκαρσία εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Καμάτσο και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2:1, που αποτέλεσε σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός του αγώνα ήταν χαμηλός συγκριτικά με το πρώτο ημίχρονο. Ο Άρης εξακολουθούσε να έχει το πάνω… χέρι στην αναμέτρηση, αλλά οι Ηπειρώτες προσπαθούσαν να κυκλοφορήσουν την μπάλα. Στο 58ο λεπτό, οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να πετύχουν και τρίτο γκολ. Ο Καμαρά πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των “κίτρινων” μετά την επιστροφή του, πλασάροντας ιδανικά μετά την άψογη κάθετη του Καμάτσο. Στο 68ο λεπτό, ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει και τέταρτο γκολ στον αγώνα. Ο Νταρίντα πέρασε μία θαυμάσια πάσα, ο Καμαρά έκανε την προβολή και ο Τσιντώτας αποσόβησε τον κίνδυνο. Εν συνεχεία, οι Θεσσαλονικείς διατηρούσαν την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του ρυθμού στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, ενώ οι Ηπειρώτες αδυνατούσαν να δημιουργήσουν συνθήκες για να απειλήσουν την εστία του Σιαμπάνη. Έτσι, η ομάδα του Απόστολου Τερζή διατήρησε το προβάδισμά της και πήρε τη νίκη με το εμφατικό 3:1.//

ΓΚΟΛ: 26′ Νταρίντα , 44′ Μ. Γκαρσία, 58′ Καμαρά / 7′ Λιάσος