Αναγεννήθηκε με… ολική ανατροπή

Ο Ολυμπιακός γύρισε… τούμπα το παιχνίδι, επικράτησε 3:1 του ΠΑΟΚ στο “Γ. Καραϊσκάκης” και φώναξε ξανά παρών στη μάχη του τίτλου, καθώς διατήρησε τη διαφορά του στο -3 από ΑΕΚ και Παναθηναϊκό.

Τεράστια νίκη του Ολυμπιακού, που επικράτησε 3:1 του ΠΑΟΚ στο “Γ. Καραϊσκάκης” και μπήκε ξανά στο… κυνήγι του τίτλου. Κράτησε τη διαφορά του στο -3 από την κορυφή, ενώ πλέον βρίσκεται στο +6 από τον τέταρτο ΠΑΟΚ.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό που απείλησε με το… καλησπέρα την εστία του Κοτάρσκι. Ο Μπιελ πλάσαρε έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Κοτάρσκι. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να είναι καταιγιστικοί και έψαξαν το γκολ με τον Βαλμπουενά σε φάση διαρκείας. Η πρώτη κρούση στα καρέ των ερυθρόλευκων, έγινε στο 8ο λεπτό, με τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει το σουτ του Ζίβκοβιτς. Ο Ολυμπιακός όμως ήταν επικίνδυνος και απάντησε άμεσα με διπλή μεγάλη ευκαιρία των Μπακαμπού και Φορτούνη. Ο Βαλμπουενά έκανε τη σέντρα στον Κονγκολέζο, με τον Κοτάρσκι να προχωρά σε εντυπωσιακή απόκρουση, με τον Έλληνα μεσοεπιθετικό να παίρνει το ριμπάουντ, να κάνει το πλασέ και τη μπάλα να περνά άουτ. Στο 17ο λεπτό, οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν δίχτυα με τον Μπακαμπού, όμως ήταν εκτεθειμένος και το τέρμα του δεν μέτρησε.

Ο Κοτάρσκι είπε ξανά “όχι” αυτή τη φορά στον Φορτούνη που επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή. Κόντρα στη ροή του αγώνα όμως, ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα στο Φάληρο, με τον Ζίβκοβιτς να τροφοδοτεί τον Σάστρε, εκείνος έκανε το γύρισμα στην περιοχή με τον Τόμας να βάζει το πόδι του και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να ψάχνουν τον τρόπο να απειλήσουν, με τον Μπακαμπού να είναι ιδιαίτερα κινητικός, χωρίς όμως να καταφέρνει να μετουσιώσει τις προσπάθειές του σε γκολ. Ο “δικέφαλος” απείλησε ξανά με τον Ζίβκοβιτς, που έκανε εκπληκτικό σουτ, το οποίο απέκρουσε ο Πασχαλάκης, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 1:0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με απίθανη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Ντόουγκλας έκανε το σουτ με τον Πασχαλάκη να κάνει τρομερή απόκρουση και να στέλνει σε κόρνερ. Ο Ολυμπιακός όμως, απάντησε άμεσα και βρήκε το πολυπόθητο γκολ στο 59′. Ο Ρέαμπτσουκ τροφοδότησε τον Μπακαμπού με τον τελευταίο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με υπέροχο πλασέ, φέρνοντας την απόλυτη ισορροπία στο παιχνίδι. Ο ρυθμός συνέχισε να είναι δυνατός, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ευκαιρίες και να ψάχνουν τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα. Στο 72ο λεπτό, ο Ελ Καντουρί αστόχησε από κοντά χάνοντας την ευκαιρία του ΠΑΟΚ να πάρει και πάλι το προβάδισμα. Ο Ανιγκό προχώρησε σε τριπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό, με τους Ελ Αραμπί, Βρουσάι και Μασούρα να περνούν στον αγωνιστικό χώρο και τους “ερυθρόλευκους” να κάνουν την απόλυτη ανατροπή. Ο Ελ Αραμπί έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Χάμες βρήκε με το κεφάλι, ο Κουλιεράκης δεν κατάφερε να ακουμπήσει τη μπάλα, η οποία κατέληξε στον Μασούρα, που την έσπρωξε στα δίχτυα του Κοτάρσκι, γράφοντας το 2:1.

Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να είναι απειλητικοί, ψάχνοντας και τρίτο τέρμα. Στο 85ο λεπτό, ο Μασούρας έκανε το γέμισμα προς τον Βρουσάι, με τον Ζίβκοβιτς να βρίσκει τη μπάλα με το χέρι στην προσπάθειά του να απομακρύνει. Μετά από εξέραση του VAR, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί το εκτέλεσε αλά πανένκα και έκανε το 3:1 στο Φάληρο. Στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Ζοσέ Ανιγκό είχε ψυχολογία και την κατοχή, κράτησε το προβάδισμά της και έφτασε σε μια τεράστια νίκη και… φώναξε παρών στο κυνήγι του τίτλου..//

Γκολ: 59′ Μπακαμπού, 78′ Μασούρας, 87′ Ελ Αραμπί (πεν)/ 22′ Τόμας
Κίτρινες: 48′ Παπασταθόπουλος, 85′ Βρουσάι / 10′ Κουλιεράκης, 46′ Ζίβκοβιτς