ΆμραΜΠΑΜ στις καθυστερήσεις…

Απόδραση της ΑΕΚ από το Βόλο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τέρμα που σημείωσε ο Άμραμπατ από την “άσπρη βούλα”. Η “Ένωση” επικράτησε με 3-2 και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, παρά το γεγονός πως έπαιζε με δέκα παίκτες από το 24ο λεπτό.

Στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League, η ΑΕΚ, μετά από ένα συναρπαστικό ματς, κατάφερε να πάρει το πρώτο της “τρίποντο” και το έκανε, επικρατώντας με 3-2 στο Πανθεσσαλικό επί του Βόλου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλό ρυθμό εκατέρωθεν και η πρώτη καλή φάση δημιουργήθηκε από την ΑΕΚ στο 7′ με το σουτ του Ρότα από πλάγια θέση, όμως ο Σιαμπάνης δήλωσε “παρών”. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Βόλος κατάφερε να ανοίξει το σκορ του αγώνα μετά το λάθος του Μουκουντί. Ο Ντέλετιτς εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην “κιτρινόμαυρη” άμυνα και νίκησε τον Στάνκοβιτς για το 1-0. Στη συνέχεια, η “Ένωση” ανέβασε “στροφές” και στο 22′ έχασε σημαντική ευκαιρία μετά από προσωπική ενέργεια του Τσούμπερ, ο Ρότα βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση, σούταρε, όμως ο Σιαμπάνης έδιωξε σε κόρνερ. Στο 24′, η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μάνταλου μετά από επικίνδυνο μαρκάρισμα. Αυτό όμως δεν πτόησε τους νταμπλούχους και στο 32′, ο Ελίασον γέμισε με εκτέλεση φάουλ και ο Γιόνσον με κεφαλιά νίκησε στον αέρα την άμυνα του Βόλου και ισοφάρισε σε 1-1. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να έχουν άμεση αντίδραση και στο 38ο λεπτό, ο Τσούμπερ μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και την έβαλε σε θέση “ισχύος”. Λίγο πριν από την ανάπαυλα, το σύνολο του Κώστα Μπράτσου έχασε μία καλή ευκαιρία με το σουτ του Κορνέτ έξω από την περιοχή, όμως αυτό κατέληξε στην αγκαλιά του Στάνκοβιτς και στη συνέχεια, οι δυο ομάδες πέρασαν στα αποδυτήρια.

Η ομάδα της Μαγνησίας μπήκε πολύ δυναμικά και στο δεύτερο μέρος, με τον Τρουιγιέ να “απειλεί’ στην εκκίνηση του δεύτερου ημιχρόνου. Στο 55′, ο Κόμπα πήρε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Άλχο, όμως αστόχησε και η μπάλα πέρασε άουτ. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας, ο Πόνσε έχασε καλή στιγμή για την ΑΕΚ, όμως το σουτ του πέρασε άουτ. Στο 62′, ο Ελίασον με μία ατομική ενέργεια έγινε… επικίνδυνος, όμως το σουτ του κατέληξε στην αγκαλιά του Σιαμπάνη. Στο 70′, ο Βίντα απείλησε με κεφαλιά μετά από το κόρνερ του Ελίασον, όμως ο Σιαμπάνης μπλόκαρε. Παρά την κατοχή που είχε η “Ένωση”, στο 73′, οι γηπεδούχοι ανέπτυξαν την επίθεσή τους από τα αριστερά, έγινε η σέντρα, ο Γιόνσον έδιωξε, η μπάλα κατέληξε πάνω στον Ντέλετιτς, ο οποίος με όμορφο σουτ νίκησε τον Στάνκοβιτς ξανά και ισοφάρισε σε 2-2. Στο 88ο λεπτό, η ΑΕΚ “άγγιξε” το τρίτο γκολ, καθώς μετά από τη σέντρα του Άμραμπατ από τα δεξιά, ο Αραούχο “έπιασε” την κεφαλιά, όμως σημάδεψε το δοκάρι. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Άμραμπατ έκανε τη σέντρα, ο Μουκουντί πήρε την κεφαλιά, όμως ο Κρούζλιακ υπέπεσε σε λάθος, καθώς η μπάλα βρήκε στο χέρι του και η “Ένωση” κέρδισε πέναλτι. Ο Άμραμπατ δεν έκανε λάθος από την “άσπρη βούλα” και έτσι χάρισε το πρώτο “τρίποντο” στην ομάδα του Ματίας Αλμέιδα στο φετινό πρωτάθλημα.//Γ.

ΓΚΟΛ: 8′, 73′ Ντέλετιτς / 32′ Γιόνσον, 38′ Τσούμπερ, 90’+3′ Άμραμπατ
ΔΟΚΑΡΙ: 88′ Αραούχο
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 31′ Κίτσος, 37′ Ασλανίδης, 86′ Σιέλης, 90’+5′ Ντέλετιτς / 90’+1′ Γιόνσον
ΚΟΚΚΙΝΗ: 24′ Μάνταλος
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Σκόραρε μετά από τέσσερα χρόνια ο Γιόνσον.

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Σιαμπάνης, Κίτσος (45′ Λούνα), Σιέλης, Ασλανίδης (45′ Κρούζλιακ), Άλχο, Τσοκάνης, Τρουιγιέ (74′ Γκλάβτσιτς), Κορνετέ (60′ Ένγκιν), Κόμπα, Ντέλετιτς, Μωραΐτης (71′ Μραζ).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Χατζισαφί (77′ Πινέδα), Μουκουντί, Βίντα, Ρότα, Γαλανόπουλος (73′ Σιμάνσκι), Γιόνσον, Τσούμπερ (67′ Τσούμπερ), Ελίασον (77′ Άμραμπατ), Μάνταλος, Πόνσε (67′ Ζίνι).