Άλωσε την Τραπεζούντα και έδειξε τις διαθέσεις της!

Η ΑΕΚ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στην “πρόβα τζενεράλε” ενόψει των προκριματικών του Champions League και επιβλήθηκε στην έδρα της Τραμπζονσπόρ με 3:1.

Τρομερή εμφάνιση πραγματοποίησε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 3:1 επί της Τραμπζονσπόρ σε φιλική αναμέτρηση στην Τουρκία, που αποτέλεσε και την “πρόβα τζενεράλε” της “Ένωσης” πριν από τα προκριματικά της παιχνίδια στο Champions League.

Ο Ματίας Αλμέιδα είδε τον Ντομαγκόι Βίντα να τραυματίζεται στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως αυτό δεν πτόησε την ομάδα του, η οποία σκόραρε τρεις φορές με τους Λιβάι, Ελίασον και Φαν Βέερτ, ενώ είχε την ευκαιρία για ακόμη ένα τέρμα, όμως ο Λιβάι Γκαρσία νικήθηκε σε εκτέλεση πέναλτι.

Μπακασέτας και Κουρμπέλης αγωνίστηκαν ως βασικοί για την Τραμπζονσπόρ, με τον πρώτο μάλιστα να δίνει την ασίστ για το γκολ της ομάδας του, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει, καθώς αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι μπροστά στον Αθανασιάδη στο δεύτερο μέρος.

Μόλις στα πρώτα λεπτά του αγώνα και ενώ η Τραμπζονσπόρ είχε μπει δυναμικά, ο Βίντα ένιωσε ενοχλήσεις, με αποτέλεσμα να γίνει αναγκαστική αλλαγή άμεσα. Στο 7ο λεπτό, οι Τούρκοι απείλησαν τα “καρέ” της ΑΕΚ με το σουτ του Ομούρ να καταλήγει σε κόρνερ. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Στάνκοβιτς έδειξε επίσης καλά αντανακλαστικά, καθώς έδιωξε την κεφαλιά του Μάξι Γκόμες. Η “Ένωση” πραγματοποίησε την πρώτη τελική της προσπάθεια στο 11′ με το σουτ του Λιβάι Γκαρσία από πλάγια θέση να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Ουγκουρτσάν. Στο 15′, ο Πινέδα βρήκε τον Λιβάι, αυτός πλάσαρε επιτυχώς στα δίχτυα, όμως η φάση ακυρώθηκε ορθώς για οφσάιντ. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι ανέβασαν “στροφές” και στο 25′ έχασαν διπλή ευκαιρία. Αρχικά, το πρώτο σουτ του Μπακασέτα κατέληξε σε κόρνερ από επέμβαση του Στάνκοβιτς και στη συνέχεια ο Έλληνας μέσος σούταρε ξανά από καλή απόσταση και η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Βίντα έγινε αλλαγή μόλις στο 7ο λεπτό του αγώνα, καθώς ένιωσε ενοχλήσεις στον λαγονοψοΐτη. (EUROKINISSI)

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα βρήκε χώρους και δημιούργησε ευκαιρίες. Στο 30′, ο Λιβάι βρήκε τον Τσούμπερ, ο οποίος σούταρε από πλάγια θέση, όμως ο Ουγκουρτσάν έδιωξε σε κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης, ο Πινέδα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μήτογλου στην προσπάθειά του να σουτάρει, έστρωσε στον Λιβάι και αυτός μέσα στην περιοχή με εξαιρετικό αριστερό έστειλε την μπάλα στη γωνία για το 1:0 της ΑΕΚ. Η “Ένωση” απείλησε άμεσα μετά τη σέντρα των Τούρκων με ευκαιρίες των Τσούμπερ και Ρότα, δείχνοντας πως έχει το… πάνω χέρι. Στο 41ο λεπτό μάλιστα, οι “κιτρινόμαυροι” βγήκαν εξαιρετικά σε αντεπίθεση, ο Ελίασον έγινε αποδέκτης της μπάλας και με όμορφο πλασέ, το οποίο κατέληξε πρώτα στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Οι Τούρκοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με την ΑΕΚ να προηγείται με 2:0.

Λιβάι και Ελίασον με πολύ όμορφες ενέργειες έβαλαν σε θέση “ισχύος” την ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο. (INTIME Sports).

Τα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους δεν είχαν κάποια σπουδαία ευκαιρία, όμως η Τραμπζονσπόρ έδεινχε σαφώς βελτιωμένη και ορεξάτη. Στο 54ο λεπτό και μετά από στημένη φάση, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν το γκολ που αναζητούσαν και να μειώσουν σε 2:1. Ο Μπακασέτας εκτέλεσε γλυκά το φάουλ και ο Μάξι Γκόμες με κεφαλιά βρήκε δίχτυα. Ο “Δικέφαλος” προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, όμως το πλασέ του Γκατσίνοβιτς δεν ήταν ιδανικό και μπλόκαρε εύκολα ο Ουγκουρτσάν. Στο 68ο λεπτό, ο Γκατσίνοβιτς στην προσπάθειά του να πάρει κεφαλιά δέχτηκε χτύπημα από τον Μπακασέτα και η “Ένωση” κέρδισε πέναλτι. Ο Λιβάι ανέλαβε την εκτέλεσή του, όμως ο Ουγκουρτσάν απέκρουσε και μάλιστα κατάφερε να διώξει και την προσπάθεια του επιθετικού της ΑΕΚ στο κοντινό πλασέ.

Στιγμιαία ένταση δημιουργήθηκε ανάμεσα σε Μπακασέτα και Σιμάνσκι. (INTIME Sports)

Oι δυνατές “μονομαχίες” συνεχίστηκαν, ωστόσο ο ρυθμός έπεσε λίγο στο ματς. Στο 75′, το σύνολο του Ματίας Αλμέιδα πραγματοποίησε εξαιρετική αντεπίθεση, με τον Σιντιμπέ να κάνει την παράλληλη μπαλιά από τα δεξιά και ο Φαν Βέερτ “τσίμπησε” την μπάλα με προβολή, κάνοντας το 3:1 για την “Ένωση”, λίγα δευτερόλεπτα μετά την άφιξή του στον αγωνιστικό χώρο. Στο 80ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά με το σουτ του Άμραμπατ από πλάγια θέση, όμως στη συνέχεια, οι Τούρκοι κατάφεραν να κερδίσουν πέναλτι για χέρι του Μάνταλου. Ο Μπακασέτας ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Αθανασιάδης κατάφερε να αποκρούσει και να κρατήσει το 3:1 υπέρ της ομάδας του. Οι δυο προσπάθειες είχαν… όρεξη για άλλο ένα τέρμα, όμως αυτό δεν ήρθε και έτσι η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 3:1 και έδειξε πολύ θετικά σημάδια ενόψει των προκριματικών του Champions League.

H άστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπακασέτα και η απόκρουση του Αθανασιάδη. (INTIME Sports)

ΓΚΟΛ: 54′ Μάξι Γκόμες / 31′ Λιβάι Γκαρσία, 41′ Ελίασον, 75′ Φαν Βέερτ