Άλμα παραμονής με… υπογραφή Ουάρντα

Ο Πανσερραϊκός επικράτησε με 2-1 του Αστέρα Τρίπολης στο “Δημοτικό Στάδιο Σερρών” για την 26η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Super League. Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Αιγύπτιος μεσοεπιθετικός.

Οι γηπεδούχοι… άγγιξαν το γκολ στο 20′, με κεφαλιά του Πηλέα μετά από σέντρα του Ντανκερλούι, όμως η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι απάντησαν… με το ίδιο νόμισμα, όταν ο Μάντζης βγήκε τετ α τετ με τον Χόβαν και τον έσκαψε αλλά είδε την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι. Στο 45’+2′ οι Σερραίοι κέρδισαν πέναλτι, χάρη σε μαρκάρισμα του Λύρατζη στον Ουάρντα. Ο Αιγύπτιος ανέλαβε την εκτέλεση και άνοιξε το σκορ. Στο 46’+6′ όμως ήρθε η ισοφάριση, όταν ο Καλτσάς έκανε ένα εξαιρετικό τελείωμα, εκμεταλλευόμενος στο έπακρο τη σέντρα του Ζουγλή.

Οι παίκτες του Γκαρσία μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και είχαν την περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους. Ο Άλεξιτς είχε μία καλή στιγμή στο 60′, αλλά νικήθηκε από τον Τσιφτσή σε τετ α τετ. Στο 68′ οι ισορροπίες άλλαξαν, μιας και ο Γιαμπλόνσκι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Πανσερραϊκός κατάφερε να προηγηθεί. Ο Τομάς έβγαλε μία εξαιρετική σέντρα, ο Ουάρντα πετάχτηκε στην πλάτη της άμυνας κι έκανε το 2-1. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα τα “λιοντάρια” απλώς διαχειρίστηκαν την κατάσταση και πήραν τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς της νίκης.

ΓΚΟΛ: 45’+4′ (πεν.), 76′ Ουάρντα – 45’+6′ Καλτσάς

Κίτρινη: 51′ Πεταυράκης, 65′ Ντανκερλούι, 80′ Μπετανκόρ, 81′ Διαμαντής, 90’+4′ Στάικος – 32′, 69′ Γιαμπλόνσκι, 45’+5′ Καλτσάς, 71′ Μιριτέλο
Κόκκινη: – 69′ Γιαμπλόνσκι
Δοκάρι: 20′ Πηλέας –

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Ντανκερλούι, Μπέργκστρεμ, Διαμαντής, Πεταυράκης (74′ Μπετανκόρ), Ουεντραόγκο, Στάικος, Μούργος (64′ Τομάς), Ουάρντα, Πηλέας (89′ Γκοτζαμανίδης), Άλεξιτς (90′ Γούλερι)

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος (29′ Τσιφτσής), Λύρατζης, Χριστόπουλος, Πίτσου, Άλβαρες, Γιαμπλόνσκι, Σουρλής, Καλτσάς, Ζουγλής (67′ Παλάσιος), Σίτο (67′ Μπαρτόλο), Μάντζης (67′ Μιριτέλο).