Αλληλοεξουδετέρωση!

Σε ένα παιχνίδι που είχε τακτική, ένταση και πάθος, ΑΕΚ και Παναθηναϊκός έμειναν στο 0:0 στην “OPAP Arena” με την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς να παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στο μεγάλο ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής των play off, ΑΕΚ και Παναθηναϊκός έμειναν ισόπαλοι στη Ν.Φιλαδέλφεια (0:0). Με αυτό το αποτέλεσμα, οι “πράσινοι” παρέμειναν στην κορυφή του πρωταθλήματος με 62 βαθμούς, ενώ η “Ένωση” έμεινε στην δεύτερη θέση με 60.

Η ΑΕΚ, όπως συνηθίζει να κάνει στα εντός έδρας παιχνίδια της, πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς να δημιουργεί κάποια αξιόλογη φάση, με τον Παναθηναϊκό να λειτουργεί καλά ανασταλτικά. Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήρθε στο 16′ με τον Αραούχο να δοκιμάζει τα πόδια του έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει άουτ. Από το 25΄και μετά το “τριφύλλι” πήρε μέτρα στο γήπεδο και “έσβησε” τον ρυθμό της “Ένωσης“. Στο 41′ ο Παναθηναϊκός σημείωσε την πρώτη του καλή στιγμή με τον Μαντσίνι, οποίος εκτελεί έξυπνα ένα φάουλ, με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Αθανασιάδη. Στο 43′ η ΑΕΚ άγγιξε το γκολ. Ο Λάζαρος Ρότα, με τρομερή ενέργεια βρέθηκε απέναντι από τον Μπρινιόλι, αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει, πλασάροντας εκτός εστίας.

Μέσα σε δύο λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες έχασαν τρομερές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ. Αρχικά οι “πράσινοι”, σε τρεις χρόνους. Ο Χουάνκαρ πέρασε παράλληλα στον Μαντσίνι ο οποίος έκανε το σουτ ο Αθανασιάδης έδιωξε, η μπάλα έφτασε στον Ιωαννίδη που σούταρε εκ νέου με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ και πάλι να διώχνει και ο Τσέριν στη τρίτη προσπάθεια που επιχείρησε έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Η “Ένωση” απάντησε με τον Γιόνσον, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Μπρινιόλι, ο οποίος με εντυπωσιακή απόκρουση έστειλε την μπάλα κόρνερ. Έκτοτε ο ρυθμός έπεσε, με την ΑΕΚ να έχει την πρωτοβουλία και να απειλεί με τους Γκατσίνοβιτς και Μήτογλου, χωρίς ωστόσο να δημιουργεί κανένα πρόβλημα στον τερματοφύλακα του “τριφυλλιού”. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Παλάσιος με ωραία κίνηση βρέθηκε μέσα στην περιοχή, με το σουτ του να πηγαίνει στην αγκαλιά του Αθανασιάδη.

ΓΚΟΛ: –
Κίτρινες: 19′ Άμραμπατ, 35′ Αραούχο / 76′ Κουρμπέλης, 76′ Πέρεθ, 82′ Μπρινιόλι
Κόκκινη: 90’+8′ Τσοκάι
Δοκάρι: –

ΑΕΚ: (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασίαδης, Ρότα (70′ Σιντιμπέ), Μουκουντί (81′ Τζαβέλλας), Μήτογλου, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον (70′ Μάνταλος), Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (70′ Ελίασον), Άμραμπατ (46′ Τσούμπερ), Αραούχο

Παναθηναϊκός: (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Κουρμπέλης (87′ Τσοκάι), Τσέριν (65′ Μπερνάρ), Μαντσίνι (65′ Κλεϊνχέισλερ), Παλάσιος, Ιωαννίδης (80′ Βέρμπιτς).

ΑΕΚ: Εκτός με ΠΑΟΚ (02/04)
Παναθηναϊκός: Εντός με Βόλο (02/04)

Δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος, πατώντας κλικ εδώ.//

Ο πυλώνας με την τοιχογραφία του Μίμη Παπαϊωάννου παρέμεινε φωτισμένος καθόλη την διάρκεια του αγώνα, με την ΑΕΚ να πενθεί την απώλεια μιας σπουδαίας προσωπικότητας για τον σύλλογο!