Τέταρτος στη Σιλέσια ο Φραντζεσκάκης

Την τέταρτη θέση στο Diamond League που διεξάγεται στην πολωνική πόλη κατέλαβε ο Έλληνας πρωταθλητής στον τελικό της σφυροβολίας.

Στον έβδομο αγώνα στη φετινή σεζόν του, ο Χρήστος Φραντζεσκάκης πραγματοποίησε αρκετά καλή εμφάνιση, ωστόσο οι λεπτομέρειες του στέρησαν ένα μετάλλιο στο πλαίσιο του Diamond League της Σιλέσια.

Ο αθλητής του Κωστή Παπαμαρκάκη ξεκίνησε με άκυρη βολή, όμως στη δεύτερη προσπάθειά του έστειλε τη σφύρα στα 73.54μ. και συνέχισε με άκυρη βολή. Στην τέταρτη προσπάθειά του, είχε επίδοση στα 74.77 μέτρα και συνέχισε με βολή στα 74.72. Στην τελευταία του προσπάθεια έριξε 74.80μ., που ήταν και η καλύτερη από τις έξι βολές του, με αποτέλεσμα να τερματίσει στην τέταρτη θέση στον τελικό της σφυροβολίας.

Νικητής του τελικού αναδείχθηκε ο Πολωνός, Παβέλ Νοβίτσκι με βολή στα 80.02μ., ενώ στις γυναίκες επιβλήθηκε η Αμερικανίδα Μπρουκ Άντερσεν με βολή στα 75.40μ., που της χάρισε την πρωτιά.//Γ.