Στον τελικό του Παγκοσμίου ο Παυλίδης

Ο Έλληνας αθλητής πήρε την πρόκριση από την πρώτη βολή, στέλνοντας τον δίσκο στα 60.73μ, ξεπερνώντας το όριο. Στην προηγούμενη διοργάνωση κατέκτησε τη 10η θέση.

Σε εξαιρετική κατάσταση έδειξε πως βρίσκεται ο δισκοβόλος Δημήτρης Παυλίδης ο οποίος «καθάρισε» την υπόθεση πρόκριση από την πρώτη βολή.

Ο 19χρονος αθλητής που γυμνάζεται με τον Αλέξανδρο Παυλίδη βελτίωσε το ατομικό ρεκόρ στέλνοντας τον δίσκο στα 60.73μ. (προηγούμενο 60.27μ) και πέρασε στον τελικό ξεπερνώντας το όριο πρόκρισης που ήταν 60.50μ.

Ο πρωταθλητής μας που πέρασε στον τελικό με την τρίτη καλύτερη επίδοση των προκριματικών, χωρίς το άγχος της πρόκρισης σκέφτεται την παρουσία του στον τελικό που θα γίνει αύριο Σάββατο 6/8 στις 23:30.

Στην προηγούμενη διοργάνωση ο Παυλίδης είχε πάρει την 10η θέση.

Στον τελικό του τριπλούν η Σωτηρία Ράπτη

Συμμετοχή στον τελικό εξασφάλισε η Σωτηρία Ράπτη που αγωνίστηκε στο δεύτερο προκριματικό γκρουπ του άλματος τριπλούν και με άλμα στα 12.99μ που είχε στην πρώτη προσπάθεια πήρε την πέμπτη θέση στον γκρουπ και συνολικά την 10η θέση.

Η αθλήτρια που γυμνάζεται με την Δέσποινα Παπαβασιλάκη ήταν στον τελικό και στο προηγούμενο πρωτάθλημα στο Ναϊρόμπι όπου είχε πάρει την 10η θέση.

Ο τελικός του αγωνίσματος θα διεξαχθεί αύριο Σάββατο 6/8 στις23:50