Καριοφύλλης και Εμμανουηλίδου στον ημιτελικό των 200 μ.

Εξαιρετικές επιδόσεις για τους δύο Έλληνες αθλητές που… κλείδωσαν την πρόκρισή τους στον ημιτελικό των 200 μέτρων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23.

Ο Γιάννης Καριοφύλλης έκλεισε τη σημερινή ημέρα με εξαιρετικό τρόπο και πρόκριση στον ημιτελικό των 200 μέτρων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23.

Ο αθλητής του Θύμιου Βέργου τερμάτισε στη δεύτερη θέση της τρίτης προκριματικής σειράς των 200 μ. σε 20.84 (0,1) και πέτυχε νέο ατομικό ρεκόρ. Παράλληλα επιβεβαίωσε την εξαιρετική του κατάσταση και την αγωνιστική του ετοιμότητα στο σημαντικότερο αγώνα του στη σεζόν. Ο αθλητής το πρωί είχε τρέξει στον προκριματικό της σκυτάλης 4Χ100 μ. και δύο ώρες πριν την εκκίνηση των 200 μ. στον τελικό της σκυταλοδρομίας. Ο Καριοφύλλης προκρίθηκε με την πέμπτη επίδοση στον αυριανό ημιτελικό (16/7, 11.45).

Στην πέμπτη θέση της δεύτερης προκριματικής σειράς των 200 μ. συμμετείχε ο Βασίλης Μυριανθόπουλος. Ο αθλητής του Κώστα Βογιατζάκη τερμάτισέ σε 21.21 (-0,1) κοντά στο ατομικό του 21.14 και τερμάτισε στην 17η θέση.

Ο Γιάννης Γρανιτσιώτης αγωνίστηκε στην πέμπτη σειρά των 200 μ., ωστόσο ακυρώθηκε.

Τη διαδρομή της στα 200 μ. ξεκίνησε σήμερα και η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου. Η πέμπτη στα 100 μ. έτρεξε στην πρώτη ημιτελική σειρά και με 23.37 (2,4) προκρίθηκε απευθείας στον αυριανό ημιτελικό. Η αθλήτρια της Κατερίνας Αλεξοπούλου επέλεξε να ρίξει το ρυθμό της στα τελευταία μέτρα και να κρατήσει δυνάμεις για τη συνέχεια. Η αθλήτρια προκρίθηκε στον επόμενο γύρο με την έβδομη επίδοση.

Ο Ημιτελικός θα γίνει το πρωί της Κυριακής (16/7, 11.30).

15ος ο Οικονόμου στον τελικό της σφαιροβολίας

Ο Αννίβας Οικονόμου αγωνίστηκε σήμερα στον απευθείας τελικό της σφαιροβολίας. Ο αθλητής του Γιάννη Δόνδωρου έστειλε τη σφαίρα στα 15,66 μ. και κατέλαβε την 15η θέση. Ο αθλητής είχε μία ακόμη έγκυρη προσπάθεια στα 14,25 μέτρα.//Μ