Η Αναστασίου το νταμπλ σε 100 και 200 μέτρα (video)

Η Ελληνίδα αθλήτρια κατάφερε να φτάσει σε ένα σπουδαίο κατόρθωμα, πανηγυρίζοντας το πρώτο νταμπλ της καριέρας της στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα του Βόλου.

Η Άρτεμις Αναστασίου θα έχει τις καλύτερες αναμνήσεις από το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα του Βόλου, αφού κατάφερε να κάνει το πρώτο νταμπλ της καριέρας της και μετά τα 100 μέτρα, να επικρατήσει και στα 200 μέτρα με 23.40.

Η αθλήτρια του Χρήστου Κατσίκα ήταν πολύ δυνατή στα τελευταία μέτρα κι όπως και στα 100 μ. έτσι και στα 200 μ., παρότι αρχικά έμεινε πίσω κατάφερε να καλύψει τη διαφορά και να περάσει πρώτη τη γραμμή τερματισμού. Παράλληλα η αθλήτρια υπερασπίστηκε και την περσινή της νίκη στα 200 μέτρα.

Η Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης) τερμάτισε σε 23.56 και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, σε μια κούρσα που ήταν πολύ δυνατή μέχρι τα 150 μ., ωστόσο στη συνέχεια φάνηκε η έλλειψη προπόνησης λόγω του τραυματισμού. Ένα ακόμη μετάλλιο κατέκτησε η Δήμητρα Τσουκαλά (Πρωταθλητών Κομοτηνής) που ήταν τρίτη με 23.61 και νέο ατομικό ρεκόρ.

Στα 200 μ. των Ανδρών ο αθλητής της κατηγορίας Κ20 Γεράσιμος Καμπίτσης (ΣΑΚΑ) ήταν νικητής 21.47 (-1,1) και πέτυχε ατομικό ρεκόρ. Ο αθλητής προετοιμάζεται για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20. Δεύτερος ήταν ο Γεράσιμος Καλογεράκης (ΟΦΗ) με 21.75 και τρίτος ο Γιάννης Κόκκινος (ΟΦΗ) με 21.91.//Γ.