Χάλκινος ο Κυριαζής στον ακοντισμό

Ο Έλληνας πρωταθλητής ερχόμενος στη Λεϊρία ήθελε να κάνει μια καλή αρχή στη σεζόν και τελικά έκανε αυτό που έπρεπε και μάλιστα το συνδύασε με μία θέση στο βάθρο των νικητών του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου ρίψεων.

Έχοντας καλύτερη βολή στα 80,52 μ. ο Γιάννης Κυριαζής κατάφερε να πάρει το χάλκινο μετάλλιο σε έναν αγώνα που είχε έντονο συναγωνισμό. Ο αθλητής που προπονείται με τον Θωμά Κυριαζή ξεκίνησε τον αγώνα με 78,99 μ., συνέχισε με 78,05 μ. και στην τρίτη βολή έβγαλε τα 80,52 μέτρα. Συνέχισε με 76,47 μ. και δύο άκυρες βολές.

Πρώτος ήταν ο Ουκρανός Άρτουρ Φελφνέρ με 81,89 μ. και ακολούθησε ο Ρουμάνος Αλεξάντρου Νόβατς με 80,73 μέτρα.

«Ήταν περίεργες οι συνθήκες λόγω του καιρού. Αρκετά ευχαριστημένος με την εμφάνιση μου, καθώς δεν ήταν αγώνας προγραμματισμένος για να ρίξω πολύ καλά, γιατί χρονικά είμαστε νωρίς στη σεζόν. Έχω γυμναστεί καλά, ωστόσο δεν ήμουν πολύ σίγουρος για τον εαυτό μου. Είμαι ευχαριστημένος, που άνοιξα τη σεζόν με 80 μέτρα. Αν υποθέσουμε πως θα βελτιωθώ τεχνικά μέσα στη σεζόν ελπίζω σε τέσσερα με πέντε μέτρα περισσότερα στους αγώνες στόχους της χρονιάς. Ευχαριστώ την Ομοσπονδία που με εμπιστεύτηκε και μου έδωσε την ευκαιρία να αγωνιστώ στη διοργάνωση, παρότι δεν μετείχα στο Χειμερινό Κύπελλο ρίψεων. Αυτή η εμπιστοσύνη απέδωσε καρπούς», είπε ο Κυριαζής.//Α.