Τα ντέρμπι της Δευτέρας

Με αφορμή το παιχνίδι Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ που διεξάγεται στην αρχή της εβδομάδας, το ertsports.gr κάνει μια σύντομη αναδρομή στους αγώνες που έγιναν αυτή την ημέρα, ανεξαρτήτου έδρας.

Κοινό γνώρισμα όλων των αγώνων μεταξύ Ολυμπιακού – ΠΑΟΚ είναι ότι είχαν πολλά γκολ. Η τελευταία φορά που είδαμε αγώνα ημέρα Δευτέρα μεταξύ των δύο αντιπάλων και γηπεδούχους τους Πειραιώτες ήταν στις 8 Νοεμβρίου 1999, με τους “ερυθρόλευκους” να κερδίζουν 4-1 στο ΟΑΚΑ σε ένα από τα καλύτερα πρώτα ημίχρονα που είχαν σε ντέρμπι. Το σκορ άνοιξε στο 11′ ο Γιαννακόπουλος για να ακολουθήσουν στο 25′ ο Νινιάδης και στο 31′ ο Αμανατίδης. Το καρέ τερμάτων ολοκληρώθηκε με ένα ψηλοκρεμαστό πλασέ-ποίημα του Τζιοβάνι, που πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Κόβιτς. Ο ΠΑΟΚ είχε μειώσει στο 76′ με τον Φρατζέσκο. Για την ιστορία, λίγες μέρες αργότερα έφυγε από τον Ολυμπιακό ο Ντούσαν Μπάγεβιτς.

Με γηπεδούχο τον ΠΑΟΚ, ημέρα Δευτέρα, ήταν τελευταία φορά το 2000, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει 4-2 στην Τούμπα. Ήταν Νοέμβριος του 2000, όπου ο ΠΑΟΚ είχε ισοφαρίσει δύο φορές για να δώσει τη νίκη ο Τζόρτζεβιτς με γκολ στο 75′ και το 90′. Ωστόσο, “πρωταγωνιστής” ήταν ο διαιτητής Κασναφέρης όπου αποχώρησε αιμόφυρτος από επίθεση που δέχτηκε εξαιτίας των διαιτητικών αποφάσεων του, που είχαν βρει αντίθετους τους γηπεδούχους.

Το 1976 ήταν ο πρώτος χρονικά αγώνας μεταξύ των δύο αντιπάλων. Νικητής ήταν ο ΠΑΟΚ με 3-1. Ο Ολυμπιακός είχε προηγηθεί στο 10′ με τον Γαλάκο, για να έρθει η ολική ανατροπή με γκολ από πλευράς γηπεδούχων πριν την συμπλήρωση του ημιχρόνου. Στο 27′ ο Κερμανίδης, στο 35′ ο Σαράφης που έφυγε πριν λίγες μέρες από τη ζωή και στο 44′ ο Γκουερίνο έδωσαν τη νίκη στην ομάδα της Θεσσαλονίκης. Ήταν η χρονιά όπου ο ΠΑΟΚ είχε πάρει το πρωτάθλημα με πέντε βαθμούς απόσταση από την ΑΕΚ, ενώ ο Ολυμπιακός τερμάτιζε στην τρίτη θέση.