Ζιρού με… κρύο αίμα λύτρωσε την Μίλαν

Μεγάλη νίκη για τους “ροσονέρι” που με τέρμα του Γάλλου στο 89′ έκαμψαν την αντίσταση της μαχητικής Σπέτσια με 2-1 και κράτησαν την απόσταση τον πέντε πόντων από την πρωτοπόρο Νάπόλι. Το σύνολο του Γκάτι βρίσκεται μόλις μια θέση πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Στο 14ο λεπτό η Μίλαν απείλησε με τον Τομόρι αλλά η προσπάθεια του δεν ανησύχησε τον Ντραγκόφσκι. Δύο λεπτά αργότερα ο Κρούνιτς έχασε τεράστια ευκαιρία, αφού έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στο 18ο λεπτό ο Ντραγκόφσκι είπε “όχι” σε σουτ του Μεσσίας. Στο 21ο λεπτό ο Τεό Ερνάντες, βρήκε λίγο χώρο στην περιοχή, έκανε ένα πολύ όμορφο σουτ και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Στα χασομέρια του πρώτου ημιχρόνου, ο Λεάο κάνει μια ωραία ατομική ενέργεια, σουτάρει αλλά βλέπει την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι. Στην συνέχεια της φάσης, η μπάλα βρέθηκε στα πόδια του Κρούνιτς αλλά ο Ντραγκόφσκι ήταν και πάλι σε ετοιμότητα.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 57′ ο Έκνταλ παίρνει την κεφαλιά αλλά ο Ταταρουσάνου είδε την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια. Στο 59ο λεπτό ο Ντάνιελ Μαλντίνι σουτάρει δυνατά από το όριο της μεγάλης περιοχής και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας για την Σπέτσια. Στο 63′ ο Μεσσίας ζήτησε πέναλτι αλλά ο διαιτητής της συνάντησης αποφάσισε να δώσει κίτρινη στον Βραζιλιάνο για θέατρο. Στο 66′ ο Τονάλι σκόραρε με ένα φανταστικό σουτ αλλά το τέρμα ακυρώθηκε, έπειτα από την χρήση VAR, για φάουλ νωρίτερα στην φάση. Στο 90′ ο Ολιβιέ Ζιρού λύτρωσε την Μίλαν, όταν βρήκε λίγο χώρο στην περιοχή και σκόραρε για το 2-1 που έδωσε μεγάλη νίκη στους “ροσονέρι”.

ΓΚΟΛ: 21′ Τ.Ερνάντες,89′ Ζιρού/ 59′ Μαλντίνι

Κίτρινες: 40′ Μπενάσερ,63′ Μεσσίας,83′ Ζιρού,83′ Τ.Ερνάντες,94′ Τονάλι/ 74′ Αμπαντού,81′ Έλερτσον,83′ Νζολά,89′ Καλντάρα

Κόκκινη: 90′ Ζιρού

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Ταταρουσάνου, Καλούλου, Γκάμπια, Τομόρι, Ερναντέζ, Μπενασέρ(46′ Τονάλι), Κρούνιτς, Μεσίας(72′ Ρέμπιτς), Ντίαθ(72′ ΝτεΚετελάρε), Λεάο, Οριγκί(72′ Ζιρού)

Σπέτσια (Λούκα Γκότι): Ντραγκόφσκι, Αμπάντου, Κίβιορ, Καλντάρα, Χολμ, Μπουραμπιά(69′ Ελέρτσον), Έκνταλ, Αγουδέλο(68′ Χριστόφ), Ρέκα, Μαλντίνι(68′ Βέρντε), Νζολά