Υπήρξε νικητής στον ελληνικό… εμφύλιο!

Η Ουτρέχτη του Βασίλη Μπάρκα και του Τάσου Δουβίκα λύγισε στην παράταση με 2:1 την Άλκμααρ του Παντελή Χατζηδιάκου και του Βαγγέλη Παυλίδη, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στους “8” του Κυπέλλου Ολλανδίας.

Μερικές ημέρες μετά την… θρυλική τους συνάντηση, για την 19η αγωνιστική της Eredivisie, όπου ο Βαγγέλης Παυλίδης και ο Τάσος Δουβίκας σημείωσαν χατ-τρικ (5:5), η Άλκμααρ και η Ουτρέχτη αναμετρήθηκαν ξανά. Αυτή τη φορά, οι δύο ομάδες συναντήθηκαν για τους “16” του Κυπέλλου Ολλανδίας και η ομάδα των Μπάρκα/Δουβίκα ήταν αυτή που αναδείχθηκε νικήτρια στην παράταση, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στους “8”. Ο Έλληνας γκολκίπερ απέκρουσε πέναλτι του Κάρλσον, αλλά ένα λεπτό αργότερα “προδόθηκε” από την άμυνά του και νικήθηκε από τον ίδιο παίκτη.

Το εν λόγω γκολ της Άλκμααρ ήταν για την ισοφάριση σε τέρμα του Φίρχεβερ στο 58ο λεπτό και στην παράταση η Ουτρέχτη κατάφερε να πάρει εκ νέου προβάδισμα με τον Μαέντα στο 93′, διατηρώντας το μέχρι το φινάλε του έξτρα χρόνου για την πρόκριση στην επόμενη φάση.//