Υπερπρωταθλήτρια κόσμου η Αργεντινή του Μέσι

Η «αλμπισελέστε», εμφανίστηκε αποφασισμένη να πάρει τη νίκη στο Γουέμπλεϊ, κέρδισε 3-0 την Ιταλία και ανέβηκε στην κορυφή του κόσμου.

Ο Μέσι κατάφερε να κατακτήσει το δεύτερο τρόπαιο με τη φανέλα της εθνικής του ομάδας μέσα σε λίγους μήνες. Η Αργεντινή στέφθηκε για δεύτερη φορά πρωταθλήτρια των δύο ηπείρων, επικρατώντας με το εμφατικό 3-0 επί της Ιταλίας. Οι σκουαντρατζούρα, απογοητεύουν ξανά, μετά τον αποκλεισμό τους από το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τους Αργεντίνους οι οποίοι πίεζαν ψηλά την Ιταλία. Είχαν την κατοχή όμως δεν είχαν καταφέρει να κάνουν κάποια κλασική ευκαιρία. Στο 12ο λεπτό η Ιταλία απείλησε με τον Ρασπαντόρι, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα, ο Ρομέρο έκοψε παράλληλο γύρισμα του Μπερναντέσκι. Η Αργεντινή απάντησε με δύο διαδοχικές ευκαιρίες, με πρωταγωνιστή τον Λιονέλ Μέσι. Μετά από πολύ όμορφη ενέργεια, πέρασε τη μπάλα στον Λαουτάρο Μαρτίνεζ, με τον δεύτερο να τη στέλνει στα δίχτυα και να βάζει την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Η Ιταλία αντέδρασε και δύο λεπτά αργότερα ο Μπαρέλα δοκίμασε σουτ έξω από την περιοχή, όμως ο Μαρτίνεζ είπε «όχι». Στη συνέχεια το παιχνίδι πήρε φωτιά. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πιέζουν ασφυκτικά η μία την άλλη. Ο Ντι Μαρία όμως ήταν αυτός που μετά από κάθετη του Λαουτάρο, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς όπως και το πρώτο. Οι Ιταλοί προσπαθούν να πιέσουν και να χτίσουν τις επιθέσεις τους, όμως όταν φτάνουν στην περιοχή, δεν μπορούν να τελειώσουν τις φάσεις. Μετά από ένα πολύ δυνατό γύρισμα του Μπονούτσι, παραλίγο να γίνει και το αυτογκόλ, όμως ο Ντοναρούμα έδιωξε τη μπάλα πάνω στη γραμμή. Ο πορτιέρο της «σκουαντρατζούρα», είπε νέο όχι στον Ντι Μαρία, ο οποίος επιχείρησε ένα πολύ δυνατό σουτ, με τον Ιταλό να αποκρούει θεαματικά. Η «αλμπισελέστε» συνέχισε στα «κόκκινα» πίεσε και προσπάθησε να βρει ακόμη ένα γκολ, όμως η Ιταλία ισορρόπησε το παιχνίδι. Ο Ντιμπάλα στα πρώτα του λεπτά στο παιχνίδι, σκόραρε για το 3-0, δίνοντας το Φιναλίσιμα στην Αργεντινή.