Υπερηχητική Μαρσέιγ στο Βελοντρόμ | Όλα ανοιχτά στην Λισαβόνα

Η Γαλλική ομάδα υπέταξε την Βιγιαρεάλ με 4-0 στην έδρα της και πλέον μπορεί να κοιτάζει τους “8” της διοργάνωσης, με την Μπενφίκα να μένει το 2-2 με αντίπαλο την Ρέιντζερς στο Ντα Λουζ.

Μαρσέιγ-Βιγιαρεάλ 4-0

Η Μαρσέιγ πήρε τεράστια νίκη επί της Βιγιαρεάλ, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Πιέρ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ. Πρώτα σκόραρε ο Βερετού στο 23′ και πέντε λεπτά μετά ο Μοσκέρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-0. Εκεί ο Γκαμπονέζος φορ σκόραρε δυο φορές για να δώσει διαστάσει θριάμβου στην ομάδα του στο 42ο λεπτό και στο δεύτερο ημίχρονο με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού να διπλασιάζει τα τέρματα του για το τελικό 4-0.

Μίλαν-Σλάβια Πράγας 4-2

Η Μίλαν πήρε την νίκη με αντίπαλο την Σλάβια Πράγας με 4-2, κάνοντας καθοριστικό βήμα για την συνέχεια της διοργάνωσης. Σκόρερ για την ομάδα του Πιόλι οι Ζιρού στο 34ο λεπτό, ο Ρέιντερς στο 44ο και ο Λόφτους Τσικ στο 45+1, με τον Ντουντέρα να μειώνει στο 36′. Ο Σχρανζ έκανε το 3-2 στο 65′, με τον Πούλισικ να διαμορφώνει το τελικό 4-2 υπέρ της Ιταλικής ομάδας.

Μπενφίκα-Ρέιντζερς 2-2

Οι “αετοί” της Λισαβόνας είδαν τον Λόρενς να κάνει το 1-0 στο 7′, με τον Ντι Μαρία να ευστοχεί από τα 11 μέτρα στο 45+2, με τον Στέρλινγκ να κάνει το 2-1 δυο λεπτά μετά. Το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε με το αυτογκόλ του Γκόντσον στο 67′ αφήνοντας τα πάντα ανοιχτά για την συνέχεια.

Φράιμπουργκ-Γουέστ Χαμ 1-0

Η Γερμανική ομάδα πήρε ισχνό προβάδισμα απέναντι στα “σφυριά” του Ντέιβιντ Μόγες, με τον Γκρέγκοριτς να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 81ο λεπτό. Η Φράιμπουργκ θα έχει το προβάδισμα στον επαναληπτικό που θα διεξαχθεί στο Λονδίνο, αλλά η πρόκριση παραμένει ανοιχτή.