Ξέσπασε με… σεληνιασμένο Άλεξιτς ο Ηρακλής | Έσωσε την ισοπαλία η Αναγέννηση

Ο “Γηραιός” πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Σέρβο επιθετικό κι επικράτησε με το εμφατικό 5:0 του Απόλλωνα Πόντου, τη στιγμή που η ομάδα της Καρδίτσας κατάφερε να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας (2:2) κόντρα στον Αλμωπό Αριδαίας.

Το πρωτάθλημα της Super League 2 συνεχίστηκε την Τρίτη (2/5) με την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το μεσημέρι διεξήχθησαν δύο αναμετρήσεις στην Καρδίτσα και στην Καλαμαριά.

Ο Ηρακλής πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Απόλλωνα Πόντου. Οι Θεσσαλονικείς άνοιξαν το σκορ στο 27ο λεπτό με τον Άλεξιτς και εν συνεχεία εκμεταλλεύτηκαν την αποβολή του Δαλιανόπουλου με απευθείας κόκκινη κάρτα, κάνοντας… πάρτι στην Καλαμαριά. Στο 34′, ο Άλεξιτς έκανε το 2:0 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε το ρεσιτάλ του. Στο 46′, ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε το 3:0, ενώ στο 54′ πήρε τη σκυτάλη ο Νταμιάν Σίλβα για το 4:0. Ο Σέρβος επιθετικός, όμως, φρόντισε να βάλει το… κερασάκι στην “τούρτα”, καθώς στο 57′ έκανε το 5:0, με το τέταρτο προσωπικό του τέρμα, σφραγίζοντας τη νίκη για τον Ηρακλή.

Με αυτή τη νίκη, ο “Γηραιός” ανέβηκε στους 38 βαθμούς, πλησιάζοντας περισσότερο τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας στον όμιλο του Βορρά. Παράλληλα, ο Απόλλων Πόντου παρέμεινε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού και συγκεκριμένα στην 11η θέση, ωστόσο με ενδεχόμενη νίκη η Βέροια -που αντιμετωπίζει τον Παναθηναϊκό Β’ (4/5), μπορεί να την μεταφέρει στη ζώνη του υποβιβασμού.

Στην άλλη αναμέτρηση, η Αναγέννηση Καρδίτσας στέρησε την ευκαιρία στον Αλμωπό να πανηγυρίσει ένα σπουδαίο διπλό. Η ομάδα της Αριδαίας προηγήθηκε στην Καρδίτσα στο 40ο λεπτό με τον Πόποβιτς και ο ίδιος ποδοσφαιριστής διπλασίασε τόσο τα δικά του τέρματα όσο και της ομάδας του στο 52′. Η Αναγέννηση έβγαλε αντίδραση και μείωσε στο σκορ στο 67′, χάρη σε γκολ του Πολίτη, ενώ στο 71′ κατάφερε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης με τον Ελιβέλτο. Εν συνεχεία, κυνήγησε την ανατροπή, ωστόσο το 2:2 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Έτσι, η Αναγέννηση Καρδίτσας έφτασε τους 40 βαθμούς και παρέμεινε -έστω και προσωρινά- στην τρίτη θέση της βαθμολογίας στον όμιλο του Βορρά, ενώ ο Αλμωπός ανέβηκε στην όγδοη θέση, φτάνοντας τους 26 πόντους.//Τ.