Ξέσπασε η Φινλανδία | Γλίτωσε το… κάζο η Ουκρανία

Το απόλυτο των νικών πέτυχαν οι γηπεδούχοι στις τρεις αναμετρήσεις, με τις οποίες άνοιξε η αυλαία της 4ης αγωνιστικής των προκριματικών του Euro 2024, καθώς οι Αρμενία, Ουκρανία και Φινλανδία επικράτησαν των Λετονία, Μάλτα και Σαν Μαρίνο αντίστοιχα.

Αρμενία – Λετονία 2:1

Στο Γερεβάν οι Αρμένιοι μπήκαν φουριόζοι στον αγωνιστικό χώρο, κάνοντας ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο, αν και άργησαν να βρουν στόχο στη τελική τους προσπάθεια. Εν τέλει προηγήθηκαν με 1:0 στο 35’, χάρη σε τέρμα του Τικνιζιάν. Στο δεύτερο μέρος οι Λετονοί πήραν περισσότερα μέτρα στο γήπεδο και στο 64’ έφθασαν στην ισοφάριση με τον Ουλντρίκις, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε, έπειτα από παρέμβαση του VAR. Παρ’ όλα αυτά, τρία λεπτά αργότερα έγινε τελικά το 1:1, με αυτογκόλ του Μκρτσιάν. Τελικά, η λύτρωση για την Αρμενία ήρθε από την άσπρη βούλα, με τον Μπαρσεγκιάν να κάνει το 2:1 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ουκρανία – Μάλτα 1:0

Θεωρητικά οι Ουκρανοί είχαν εύκολο έργο ως τυπικά γηπεδούχοι στη Σλοβακία απέναντι στη Μάλτα, κάτι που δεν επιβεβαιώθηκε στο χορτάρι, αφού το σύνολο του Σεργκέι Ρεμπρόφ δυσκολεύτηκε να διασπάσει την αμυντική λειτουργία των αντιπάλων τους. Κάπως έτσι, οι Ουκρανοί “πέταξαν” το πρώτο ημίχρονο στα σκουπίδια. Στο 52’ είχαν τη μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν, ωστόσο ο Γιαρμολένκο αστόχησε από τα έντεκα βήματα και δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ, κάτι που πέτυχε τελικά ο Τσιγκάνκοφ. Ο εξτρέμ της Χιρόνα βρήκε δίχτυα με εκτέλεση πέναλτι στο 72’, κάνοντας το 1:0, που παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Φινλανδία – Σαν Μαρίνο 6:0

Στο Ελσίνκι το παιχνίδι ήταν παράσταση για έναν ρόλο, καθώς οι Φινλανδοί φρόντισαν από νωρίς να… καθαρίσουν τη μπουγάδα, επιβεβαιώνοντας τη μεγάλη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων. Ο Καμαρά έκανε το 1:0 στο 16ο λεπτό και ο Κάλμαν διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων στο 39’, με το 2:0 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, ο Χάκανς ήταν αυτός που ανέλαβε δράση για την Φινλανδία, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της. Ο νεαρός μέσος της Βαλερένγκα πέτυχε χατ-τρικ σε εννέα λεπτά (65’, 72’, 74’) για το 5:0 και στο 76’ ο Πούκι διαμόρφωσε το τελικό 6:0, από ασίστ του Νικολάι Άλχο, δεξιού μπακ του Βόλου.//ΜΠ.